Flaş: İmamoğlu'nun 2 Yıla Kadar Hapsi İstendi: İşte Nedeni

Son dakika haberi: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında açılan davanın duruşması bugün görüldü ve İmamoğlu'nun 6 aydan 2 yıla kadar hapsi istendi.

Flaş: İmamoğlu'nun 2 Yıla Kadar Hapsi İstendi: İşte Nedeni

İmamoğlu'nn 2 yıla kadar hapsi istendi.

Seçim döneminde gittiği Ordu'da yaşadığı olay nedeniyle Ekrem İmamoğlu hakkında dava açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, eski Ordu Valisi Seddar Yavuz'a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada savcılık, esas hakkındaki mütalaasını verdi ve İmamoğlu hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapsi istendi.

OLAY NEYDİ

Tekrarlanan İstanbul seçimleri sürecinde Karadeniz'de mitingler düzenleyen İmamoğlu, 5 Haziran'da İstanbul'a dönmek için gittiği Ordu-Giresun Havalimanı’nda ekibiyle VIP kapısından geçerken tartışma yaşadı. Bu sırada İmamoğlu'nun eski Vali Yavuz'a hakaret ettiği öne sürüldü. 

Söz konusu dava için verilen mütaalada, "Sanık Ekrem İmamoğlu'nun olay yerinde bulunan ve dosya kapsamında dinlenen bir kısım tanıklara hitaben 'Vali itlik yapmıştır, aynen iletin vali itlik yapmıştır' şeklinde söz söylemek suretiyle Seddar Yavuz'a gıyabında ve olay yerinde bulunan tanıklarla ihtilat ederek hakarette bulunduğu ve bu şekilde üzerine atılı kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret suçunu işledigi anlaşılmakla sanık Ekrem İmamoğlu'nun TCK'nın 125/1, 125/3-a, 125/4 maddeleri gereğince cezalandırılmasına, sanığın hapis cezası ile mahkumiyeti halinde TCK'nın 53/1 maddesinde yazılı bulunan hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına karar verilmesi talep ve mütaala olunur" ifadelerine yer verildi. 

CHP Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, tanık olarak verdiği ifadede, "Sayın Ekrem İmamoğlu, olay günü Ordu'ya geldi. Ordu'da miting yaptı. Daha sonra belediyemizi ziyaret etti. Ardından İstanbul'a dönmek için Ordu-Giresun Havalimanı'na gittik. Yorgundu ve sesi kısıktı. Ben olayların yaşandığı sırada yanındaydım. İddia edildiği gibi sanık hakkında 'Vali itlik yapmıştır' diye bir söz duymadım" ifadelerini kullandı.

KORUMASI: BASİTLİK DEDİ

Ekrem İmamoğlu'nun baş koruması Mustafa Akın söz konusu olay ile ilgili, "Olayın olduğu gün yanındaydım. Başkanın olayın olduğu tarihlerde yoğun bir miting programı vardı. Bu nedenle ses kısıklığı vardı. Otobüs içerisinde sık sık buhar verilerek boğazı rahatlatılmaya çalışılıyordu. Boğaz pastili de kullanıyordu. 'Vali itlik yapmıştır' diye bir ifade duymadım. 'Basitlik yapmıştır' demiştir. Ses kısıklığından dolayı oradaki kişilerin yanlış anladığını düşünüyorum" dedi.

Duruşma 17 Mart'a ertelendi.