Flaş: Ekrem İmamoğlu'na Soruşturma-Nedeni Açıklandı

Son dakika haberi: Sözcü 'ye açıklamalarda bulunan Ekrem İmamoğlu, kendisi hakkında soruşturma başlatıldığını söyledi.

Flaş: Ekrem İmamoğlu'na Soruşturma-Nedeni Açıklandı

Son dakika : Ekrem İmamoğlu'na soruşturma açıldı.

Sözcü 'den Özlem Güvemli'ye konuşan  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı 'nın kendisi hakkında soruşturma başlattığını söyledi. 

BANA SORUŞTURMA AÇIN DEMİŞTİ

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Büyükşehir Belediyesinin başlattığı bağış kampanyasının hesaplarına İçişleri Bakanlığı tarafından bloke konulmuştu. Bu karar sonrası açıklama yapan İmamoğlu, "Soruşturma yapabilirsiniz. Ama kalkıp vatandaşa ait bir parayı bankada bloke etmek çok aciz, çok zavallı bir tavırdır. Korkuyla yapılmış bu işlem bankacılık tarihinin kara lekesidir” dedi. 

Sözcü'ye konuşan İmamoğlu, "Vakıfbank'ta bloke edilen hesaba yatırılan 900 bin TL'lik bağışın akıbeti ne oldu? " sorusuna şu şekilde cevap verdi:

Şu anda hâlâ blokaj duruyor, hukuki başvurumuzu yaptık. Mahkeme valilikten yanıt istedi. 15 gün süre verildi. Süre henüz dolmadı. Bu eninde sonunda çözülecek. Şu anda bankaların yaptığı hukuksuz ve korkudan yapılmış bir işlem. Korkuyla yapılmış işlem de bankacılık tarihinin kara lekesidir.

Valiliğin yazdığı yazı da kara lekedir. Toplumun belediyeye yaptığı bağışın önünün bu şekilde kesilmesi utanç vericidir. O imzayı kim atmışsa utanmalı. Yanlış işlem görüyorsanız İBB Başkanı hakkında soruşturma açarsınız. Ama vatandaşın bağışını bloke edemezsiniz. Kaldı ki hakkımızda bir soruşturma açıldı.

Bağışla ilgili süreç hakkında soruşturma başlattı açtı İçişleri Bakanlığı. Bakanlıktan bir müfettiş geldi soruşturmayı yapıyor. Soruşturma yapabilirsiniz. Ama kalkıp vatandaşa ait bir parayı bankada bloke etmek çok aciz, çok zavallı bir tavırdır. Buna yukarıdan aşağı kim müdahale ettiyse, kim talimat verdiyse, kim imza atmışsa, o acizliğin o zavallılığın bir parçasıdır.

SORUŞTURMA NE ZAMAN BAŞLADI?

"Soruşturma ne zaman başladı?" sorusuna ise İmamoğlu şu şekilde cevap verdi:

"Geçen hafta cuma günü başlatıldı. Ankara'da da başlatıldığını duyduk. Muhtemelen kampanya düzenleyen diğer belediyelere de müfettiş gidecektir. Sadece bana açılmadı soruşturma."

BLOKE SONRASI ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

İki beleidyenin yardım hesaplarına bloke konulması sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Devlet içinde devlet olmanın anlamı yoktur. Tüm kampanyalar sadece devletimizin açıklamış olduğu birimler tarafından yürütülmektedir." demişti. 

SÜLEYMAN SOYLU: "SİZ BAŞKA BİR DEVLET OLUŞTURMAK İSTİYORSUNUZ"

Bakan Soylu, katıldığı bir televizyon programında konu ile ilgili, "Devlet, vali izin vermeden sen banka numaraları açıklarsan, 'Ben yardım topluyorum' dersen, siz başka bir devlet oluşturmak istiyorsunuz, bu kadar açık ve net."

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA