Fatih Portakal'a Art Arda 2 Suç Duyurusu (Ne Demişti Şimdi Ne Olacak?)

Haber sunucusu ve Gazeteci Fatih Portakal hakkında art arda suç duyuruları geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan 'ın ardındna BDDK 'da Fatih Portakal hakkında suç duyurusunda bulundu.

Fatih Portakal'a Art Arda 2 Suç Duyurusu (Ne Demişti Şimdi Ne Olacak?)

Son dakika : Fatih Portakal 'a art arda suç duyuruları.

Gazeteci ve Fox Tv Ana Haber Sunucusu Fatih Portakal hakkında art arda duç duyuruları geldi. İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan suç duyurusunda bulunurken , daha sonra Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu gazeteci Fatih Portakal hakkında suç duyurusunda bulundu.

TWİTTER 'DAN YAZDI

Twitter üzerinden önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın yaptığı açıklama sonrası paylaşım yapan Fatih Portakal'ın attığı tweet ile Erdoğan'ın kastetmediği ve söylemediği birtakım iddialarla tasarruf ve mevduat sahiplerinden zorla para isteneceği yönünde beyanlarda bulunduğunu belirten Özel, "Bunlar tamamen yalan ve halkı manipüle etmeye yönelik ifadelerdir. Bu nedenle Fatih Portakal hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına Türk Ceza Kanunu ve BDDK mevzuatı kapsamında tarafımızca suç duyurusunda bulunulmuştur." dedi.

Fox TV haber sunucusu Fatih Portakal, şahsi Twitter hesabı üzerinden  "Tekalifi Milliye hatırlatılıp 'zor günlerden geçiyoruz' denilerek mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!" şeklinde paylaşımda bulunduğu ifade edilen dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

"Şüpheli bu ileti ile Müvekkilimin konuşmasını gerçek manasından uzaklaştırılarak kamuoyunda yanlış bir algı oluşturmayı amaçlamıştır. Şüpheli niyet okuyuculuğu yaparak Sayın Cumhurbaşkanımızın tarihsel bir olaydan ve o olay özünde milli dayanışma ruhundan bahsetmesini farklı bir bağlamda manipülasyon amacıyla kullanmıştır. Şüphelinin ifadeleri Türk Ceza Kanunu ve BDDK mevzuatı kapsamında suç niteliğindedir. Sayın Cumhurbaşkanımız devletin başı olarak milli dayanışmanın önemini vurguladığı konuşma gayet açıktır. Şüphelinin ifade ettiği gibi kesinlikle hiçbir vatandaştan zorla para istenmesi söz konusu dahi olamaz.

Cumhurbaşkanımızın gönüllülük esasına dayalı başlattığı yardım kampanyasına halkımızın teveccühü de ortadadır. Sırf bu dayanışmaya gölge düşürmek adına bu şekilde akla ziyan iddialar ortaya atılıp halkımız tedirgin edilmek istenmektedir. Bu zihniyetin tek amacı kaos ve karmaşa çıkarmak olup şüphelinin suç konusu paylaşımı da sadece hezeyandan ibarettir."

BDDK 'DAN DA SUÇ DUYURUSU GELDİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından yapılan son dakika açıklamasında ise Fatih Portakal hakkında suç duyrusunda bulunulduğuna yer verildi. Açıklamada  "'Twıtter' adlı sosyal medya platformunda 06.04 2020 tarihinde Fatih Portakal isimli şahıs tarafından yapılan paylaşımda, ülkemiz bankacılık ve finans sistemine yönelik gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadelere yer venldıği görülmüştür.

5411 sayılı Bankacılık Kanununun (Kanun) "İtibarın korunması" başlıklı 74 üncü maddesi '5187 sayılı Basın Kanununda behrtüon araçlarla ya da radyo, televizyon, video. ınternet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçlan ve benzen yayın araçlarından biri vasıtasıyla; bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz.' hükmünü amir olup, bu hükme aykırılığın yaptırımı ise aynı Kanunun 158 inci maddesinde 'Bu Kanunun 74 uncu maddesine aykın davrananlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve bin günden ıkıbın güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Yukarıdaki fıkrada yazılı fiil neticesinde özel veya kamusal bir zarar doğarsa verilecek ceza altıda bir oranında artırılarak hükmolunur.' şeklinde ifade edilmiştir. Bu kapsamda soz konusu şahıs hakkında Kanunun 162 ncı maddesi uyarınca Kurul tarafından suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir.

Gerçeğe aykırı ve dedikodu niteliğindeki ifadelere ilişkin olarak bankalarımızın ve ekonomimizin itibarını zedeleyebilecek veya sektörümüze zarar verebilecek nitelikteki benzer paylaşımlar hakkında bundan sonra da gerekli yasal yollara başvurulacağı tabiidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur." denildi.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Fatih Portakal hakkında suç duyurusu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yapıldı. Başsavcılık, verilen dilekçeleri inceleyecek ve olay hakkında detayları ön ümüzdeki günlerde açıklayacak.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA