Erdoğan'ın Sözleri Sonrası İsrail Büyükelçisi Salonu Terk Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın BM 75. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşma sırasındaki sözleri sonrası İsrail Büyükelçi salonu terk etti.

Erdoğan'ın Sözleri Sonrası İsrail Büyükelçisi Salonu Terk Etti

Erdoğan'ın sözleri sonrası İsrail Büyükelçi salonu terk etti.

Bugün BM Genel Kurulu toplandı. Virüs nedeniyle toplantıya katılmayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yolu ile açıklamasını yaptı. Erdoğan yaptığı açıklamada Filistin'e geniş yer verdi ve İsrail 'e sert sözler söyledi. 

İsrail 'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video mesaj ile katıldığı BM 75. Genel Kurulu Görüşmeleri'nde İsrail'in Filistin'e yönelik “baskı, şiddet ve yıldırma politikalarından” bahsederken, salonu terk etti.

İşte Erdoğan'ın o sözleri:

"Üç büyük dinin kutsallarına ev sahipliği yapan Kudüs’ün mahremiyetine uzanan kirli el, cüretini giderek artırıyor. Filistin halkı, İsrail’in tüm baskı, şiddet ve yıldırma politikalarına yarım asırdan uzun bir süredir göğüs geriyor. 'Asrın Anlaşması' adı altında Filistin tarafına dayatılmaya çalışılan teslimiyet belgesi reddedilince, İsrail bu kez iş birlikçilerinin yardımıyla kaleyi içeriden fethetme girişimlerine hız vermiştir. Türkiye olarak Filistin halkının rıza göstermediği hiçbir plana destek vermeyeceğiz. Kimi bölge ülkelerinin bu oyuna ortak olması, İsrail’in temel uluslararası parametreleri aşındırma çabalarına hizmet etmenin ötesinde anlam taşımıyor. Birleşmiş Milletler kararları ve uluslararası hukukun hilafına Kudüs’te büyükelçilik açma niyetini beyan eden ülkeler, bu tavırlarıyla sadece ihtilafın daha da çetrefil hale gelmesine hizmet ediyor. Filistin meselesi, ancak 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi devamlılık içinde bir Filistin Devleti’nin kurulmasıyla çözülebilir. Bunun dışındaki çözüm arayışları beyhudedir, tek taraflıdır, adaletsizdir."

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA