Devlet Bahçeli: "Seçim Barajı İndirilmeli"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir son dakika açıklamasında bulundu. Bahçeli yaptığı açıklamada seçim barajının düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Devlet Bahçeli: "Seçim Barajı İndirilmeli"

Bahçeli'den flaş seçim barajı açıklaması.

Etikhaber'e bir röportaj veren Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, siyasi partiler kanunu, seçim kanunu, dokunulmazlıklar, yargı ve ekonomi reform paketleri ile ilgili dikkat çeken değerlendirmede bulundu. Bahçeli açıklamasında seçim barajının makul düzeylere indirilmesi gerektiğini söyledi.

SİYASİ PARTİLER KANUNU

Bahçeli açıklamasında şunları söyledi: "Siyasi partilere devlet yardımı şartları yeniden düzenlenmelidir. Partilerin ticaret yasağı hükümleri açıklığa kavuşturularak titizlikle denetlenmelidir."

SEÇİM BARAJI

Seçim barajının düşürülmesi gerektiğini söyleyen Bahçeli, "Seçim barajı makul düzeye indirilmeli ve siyasi partilerin ittifak kurması halinde de uygulanmalıdır. Mahalli idareler seçim sistemi, sisteme uygun hale getirilmelidir. Milletvekili adaylığı ve belediye başkan adaylığı şartları gözden geçirilmelidir.." dedi. 

DOKUNULMAZLIK

Dokunulmazlıklara değinen Bahçeli, "Anayasa değişikliği mümkün olmadığı takdirde, birçoğu bölücülük faaliyetleri sebebiyle hazırlanmış ve TBMM'nde bekleyen dokunulmazlıkların kaldırılması dosyaları süratle işleme konulmalı." dedi.

REKORM PAKETLERİ

Yargı ve ekonomi alanındaki reformlara değinen Bahçeli, "Anayasa Mahkemesi sisteme uygun hale getirilmeli. Yargı Reformu Strateji Belgesinin içeriği kararlılıkla icra edilmeli, hukukun temel ilkelerinden ve adaletin ruhundan taviz verilmemelidir.

Üretimin artırılması ve ithalat bağımlılığının azaltılması, yurt içi tasarrufların ve yatırımların artırılması, vergi reformu, harcama reformu, gelirin adil bölüşümü ve yoksullukla mücadele, tarım, hayvancılık ve kırsal kalkınma, işgücü piyasası ve çalışma hayatı, bankacılık ve finans alanlarında reformlar hayata geçirilmelidir." dedi.

RUH SAĞLIĞI KANUNU

Ruh sağlığı kanunun çıkması gerektiğini söyleyen Bahçeli, "Toplum ve bireyin ruh sağlığının korunmasına yönelik tedbirlerin alınması ve hizmet standartlarının belirlenmesi amaçlayan "Ruh Sağlığı Kanun Teklifi" MHP milletvekilleri tarafından 27/7/2018 tarihinde TBMM'ye verilmiştir." dedi.