CHP'deki İç Tartışmalar İçin Deniz Baykal'dan Flaş Açıklama

Deniz Baykal, CHP'deki tartışmalara değindi ve "Bir an önce iç hesaplaşma bir kenara bırakılmalı. Ben içerideki tartışmayı aşmaya katkı yapma konumunda olmayı tercih ediyorum. Önce ülke gelir" ifadelerini kullandı. Detaylar haberimizde.

CHP'deki İç Tartışmalar İçin Deniz Baykal'dan Flaş Açıklama

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, partisinin içinde son dönemlerde yaşanan tartışmalara değindi.

Enis Berberoğlu 'nun gazeteci eşi Oya Berberoğlu, GATA 'da tedavi görmekte olan Deniz Baykal 'ı ziyaret etti ve burada ona geçmiş olsun dileklerini ileterek sohbet havasında bir röportaj yaptı.

Birkaç aya taburcu olacağını söyleyen Deniz Baykal, durumunun iyi olduğunu, Türkiye ve dünyadaki gündemi yakından takip ettiğini söyledi.

Erdoğan cesaret vermeli diyerek sözlerine başlayan Baykal, "Bağımsız, tarafsız yargı arayışı ve hükümetin çabasından memnunum. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ivedilikle, net biçimde örnek davranış sergileyerek iktidara cesaret vermesi yargı ve topluma da moral vermesi elzemdir. Cumhurbaşkanı çok belirleyici. Hukuki çelişkilerde, yanlış kararlarda o var gibi bir algı, duygu var. Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümetin çaba ve arayışından mutlu olduğunu hem hükümete hem yargıya, topluma hissettirmeli, yargı bağımsızlığını kuvvetli olarak vurgulamalıdır. Hızlı sonuç almamız gerekiyor. Bu konu siyasi çekişmelerin, tartışmaların üstündedir. İktidar, muhalefet kaosun parçası olamaz. Ana eksen, Cumhurbaşkanı, iktidar, muhalefet, medya, kamuoyu, toplum hep beraber yargı bağımsızlığına sahip çıkan ülke olduğumuzu göstermeli, başarmalıyız. Özellikle muhalefet olarak sürece katkı yapmamız, yönlendirmemiz, destek olmamız, ön açmamız, cesaret vermemiz lazım." ifadelerini kullandı.

ENİS BERBEROĞLU AÇIKLAMASI

15 aydır tutuklu bulunan Enis Berberoğlu hakkında da konuşan Baykal, "Enis'in suçsuz yere uzun zamandır hapsedilmesi, tek ve rehin tutulmasına çok üzülüyorum. Ayrıca tekrar milletvekili seçildi. Anayasa açık, nettir, sözü bellidir. Dokunulmazlık kazanılmıştır. Enis'in derhal hiç tereddütsüz, hemen tahliye edilmesi zorunludur." dedi.

EKONOMİK SIKINTILARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Son dönemlerde girilen ekonomik sıkıntıya değinen Deniz Baykal, bu sorunların üstünden bir an önce gelinmeli dedi ve "İşin temelinde doğru politikalar, doğru dış politikalar yatıyor. Dış dünya ilişkilerini rasyonel yürütmeliyiz. Duygusal, tek yanlı, meydan okumalı, iç siyaset kaynaklı dış politika açılımları askıya alınmalı, sağlıklı, bilimsel, dostunu dost bilerek, karşılıklı güvene dayalı siyaset yürütülmelidir. Güvenin hak edildiğinin gösterilmesi gerek. İstikrarlı dış politikayla gerektiğinde yeni seçenekler de ortaya çıkacaktır. Tek yanlı kararlarla ekonomik tercihlere yönelmek sıkıntıyı derinleştirir. Güvenilirlik, öngörülebilirlik, hukuka saygı temelinde durmak lazım. Bu konularda tereddütler kalkarsa ki inanıyorum biz de yeni öneriler geliştirebiliriz. İstikrarlı, hukuka saygılı dış politikada ilerleyeceğimize inanılmasını, güvenilmesini sağlamak zorundayız." ifadelerini kullandı.

CHP'DEKİ TARTIŞMA

CHP'de son dönemlerde yaşanan tartışmalara değinen Deniz Baykal, "Parti içindeki kurultay, değişim gibi sıcak tartışmaya katkı yapmak istemiyorum. Bir an önce iç hesaplaşma bir kenara bırakılmalı. Ben içerideki tartışmayı aşmaya katkı yapma konumunda olmayı tercih ediyorum. Önce ülke gelir. Her seçimde siyasi partiler açısından seçmenden alınacak dersler olur ve değerlendirilir elbet." sözleri ile açıklamasını sonlandırdı.

Kamubulteni.com | Ankara