Bakan Soylu, Neden Hafta Sonu Alkol Satışı Yasağı Getirildiğini Söyledi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı son dakika açıklamasında hafta sonunda neden alkol satışının yasaklandığını söyledi.

Bakan Soylu, Neden Hafta Sonu Alkol Satışı Yasağı Getirildiğini Söyledi

Soylu'dan içki yasağı açıklaması.

Habertürk yazarı Nahegan Alçı, sokağa çıkma yasağının uygulandığı hafta sonunda marketlerde ve büfelerde alkol satışının neden yasaklandığını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu. "Sayın Bakan marketler açıkken içindeki içki bölümlerinin kapalı olmasına ne gerek var? Bu yeni bir tartışma ve lüzumsuz kutuplaşma başlatmaz mı? Neden böyle bir karar aldınız?" sorusunu Bakan Soylu'ya aktaran Nagehan Alçı'ya Süleyman Soylu şu cevabı verdi:

"Nagehan Hanım, devlet olarak aldığımız karar dünyayla uyumlu. Her şeyden tartışma çıkarıp ortalığı bulandırmak isteyenler Avrupa’daki örneklere baksınlar. Avrupa’da yapılandan farklı bir uygulama yok. Sosyal mesafe deyip duruyoruz. İçki sosyal mesafeyi azaltan bir etkiye sahip. Tabii ki kısıtlama getirmekte haklıyız."

"DIŞARIDA DEĞİL EVLERİNDE İÇİYORLAR"

Nagehan Alçı, "Ama içkiyi restoranda barda içmekten bahsedilmiyor Sayın Soylu. Restoran ve bar için haklısınız ama onlar zaten kapalı. İnsanlar evlerine içki alacaklar. Akşam yemeğinde sofrada içecekler. Evde sosyal mesafe mi olur?" sorusunu sordu. Bakan Soylu bu soruya şu şekilde yanıt verdi:

"Koronavirüs önlemleri kapsamında Batı’da bütün ülkeler içki satışına kısıtlamalar getiriyorlar. Kaldı ki Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarısı ve tavsiyesi var salgınla mücadeleye içkinin olumsuz etkisi üzerine. Bilimsel bakışla da uyumlu bizim kararımız. İstedikleri kadar itiraz etsinler, dünyadan haberleri yok."

TEKEL BÜFELERİ KAPALI: HAKSIZ REKABET

Soylu'nun böyle bir karar almalarında tekel büfelerinin kapalı olmasının getirdiği haksız rekabeti de hatırlattığını aktaran Alçı, şu şekilde sözlerini sürdürdü: "Ben 'Haksız rekabet bu salgın sürecinde birçok sektörde oldu. Bu mantıkla bakınca birçok işkolu dezavantajlı duruma düştü. Bu da haksız rekabet değil mi?' deyince, Soylu, 'Olur mu öyle şey Nagehan Hanım? Bakkal açık, fırın açık, restoranların paket servisi açık, onlarla bir haksız rekabet durumu yok ama içki satan tekel bayileri kapalı. Onlar kapalıyken marketlerin içki satması haksız rekabet' diye cevap verdi" dedi.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA