Ak Parti Kulislerinde Hareketlilik Erken Seçim İçin Tarih Paylaşıldı

Vatandaşlar 2023 seçimlerine kilitlenmişken muhalefet kanadından gelen erken seçim tekliflerine hükümet zamanında seçim diyerek cevap veriyor. Ancak hükümete yakın gazete erken seçim için AK Parti kulislerindeki tarihi paylaştı.

Ak Parti Kulislerinde Hareketlilik Erken Seçim İçin Tarih Paylaşıldı

AK Parti kulislerinde 18 Haziran 2023 tarihinde yapılması gereken seçimlerin, bir ay önceye çekilip 14 Mayıs'a alınabileceği konuşuluyor

Türkiye Gazetesinin haberine göre AK Parti cephesinde her ne kadar seçimlerin zamanında yapılacağı söylense de son dönemlerde bu cephede seçimlerin bir ay erkene alınarak 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılmasına yönelik görüşler tartışmaya açıldı. Seçim Kanunu'na göre, bir önceki seçimin yapıldığı tarihten itibaren 5 yılın dolmasından önceki son Pazar günü seçimlerin yapılması gerekiyor. Bu durumda, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimler dikkate alındığında yasa uyarınca beş yıl sonraki seçimler 18 Haziran 2023 tarihinde gerçekleşecek. Ancak bu tarih Meclis kararı ile daha erkene çekilebiliyor. AK Parti'de bugüne kadar seçimlerin 18 Haziran'da yapılacağına dair değerlendirmeler yapılıyordu. Ancak son günlerde, bu tarihin bir ay erkene çekilerek seçim tarihinin 14 Mayıs 2023 olarak belirlenebileceği ifade ediliyor.

AK Parti'de ve hükümette yapılan değerlendirmelerde, haziran ayında üniversiteye giriş ve diğer sınavlarla çakışması ihtimali sebebiyle, seçimlerin mayıs ayına çekilmesinin daha doğru olacağı vurgulanıyor. Ayrıca nisan sonundaki Ramazan Bayramı'ndan iki hafta sonra yapılacak bir seçimin psikolojisinin toplumda olumlu yansımalarının olacağına dikkat çekiliyor.

İkinci Tur Çalışması

Öte yandan, AK Parti'de seçim için öne çıkan 14 Mayıs tarihinin cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin ikinci tur ihtimalinin de dikkate alınarak gündeme getirildiği ifade ediliyor. Seçimlerin 18 Haziran'da yapılması durumunda, ikinci tur seçimler, anayasaya göre iki hafta sonra yapılacak ve temmuz ayına sarkmış olacak. AK Parti kaynakları, temmuz ayı itibarıyla tatil sezonunun başlayacağı, büyükşehirlerden Anadolu'ya ve yazlık yerlere gidişlerin artacağı, bu nedenle sandığa katılımın düşebileceğini değerlendiriyor. 14 Mayıs'ta yapılacak bir seçimin ise ikinci turunun mayıs sonuna denk geleceği, bu tarihte henüz tatil sezonu başlamayacağı için, seçime katılım konusunda bir olumsuzluk yaşanmayacağı görüşü dile getiriliyor.

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  /