Af Tasarısını Hazırlayan MHP'liden Flaş Alaattin Çakıcı Açıklaması

MHP mahkumlara af ile ilgili tasarıyı hazırladı ve TBMM açılır açılmaz gündeme getirecek. Konu ile ilgili detaylı açıklamayı yapan Feti Yıldız, Alaattin Çakıcı hakkında önemli açıklamada bulundu.

Af Tasarısını Hazırlayan MHP'liden Flaş Alaattin Çakıcı Açıklaması

MHP 'de af için çalışmalar devam ediyor.

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, üzerinde uzun süredir çalıştıkları af ile ilgili önemli yeni bir açıklamada bulundu. Yıldız açıklamasında gündemlerinde genel af ile ilgili bir başlığın olmadığını söyledi.

ALAATTİN ÇAKICI AÇIKLAMASI

Yıldız şu ifadeleri kullandı: "Kanunlar genel amaçlı yapılır; "Şu faydalansın, öteki faydalanmasın" diye kanun yapılmaz ki. Bunun bir istisnası var; Cumhurbaşkanı isterse özel af çıkarır. Bunun dışında, bu arkadaşlarımızın yargılandığı maddeler, hüküm özetleri, sevk maddeleri bu sayılanlardan biriyse faydalanamazlar. Bunun dışındaysa herkes faydalanır. Ahmet, Mehmet, Kürşat, Alaattin, Feti fark etmez. Çakıcı ve Kürşat benim arkadaşlarım. Avukatlıklarını da yaptım. Bu arkadaşlarımızın yıllar önce serbest kalması lazımdı. Hakimlik sıfatını kaybetmiş kişiler tarafından, sırf ülkücü olmaları sebebiyle cezalar verildi."

GENEL AF İÇİN KAÇ VEKİLİN OYU LAZIM

Habertürk kanalına konuk olan Betist ve Kübra Par'ın sorularını yanıtlayan Feti Yıldız, şu ifadeleri kullandı:

"Genel af TBMM’nin yetkilerinde var ve 87. maddeye göre de 5’te 3 çoğunlukla alınır. Yani şu anda 360 milletvekiline ihtiyaç duyar.. Milliyetçi Hareket Partisi’nin 50 milletvekili var. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin tamamı bizim teklifimize lehte oy kullansa dahi, yine 360 milletvekili olmaz. Genel affın şartları şu anda yok." dedi.

TASLAK VAR

Canlı yayında soruları yanıtlayan Feti Yıldız, "Kişilere ve mala karşı işlenen suçlar af kapsamında olacak mı? Örneğin; yağma, kasten insan öldürme, yan kesicilik, hırsızlık gibi toplum güvenliğini tehdit eden suçlardan mahkum olanları kapsayacak mı?" sorusuna da şu şekilde cevap verdi:

"Bu saydığımız maddelerin dışında olanları kapsayacak. Sayın Genel Başkanımız da açıklama yaptı. Elimizde henüz kanun teklifi haline gelmiş bir metin yok, taslaklar var."

Kamubulteni.com  | Ankara