4 Şirket Yerel Seçim Anket Sonucunu Açıkladı-31 Mart 2019

Son dakika haberi: 4 seçim anketinin sonucu açıklandı. 4 farklı araştırma şirketi tarafından yapılan anketin sonucu ve değerlendirmeler haberimizde.

4 Şirket Yerel Seçim Anket Sonucunu Açıkladı-31 Mart 2019

Son dakika haberi: 4 seçim anketinin sonucu açıklandı. 4 farklı araştırma şirketi tarafından yapılan anketin sonucu ve değerlendirmeler haberimizde.

21 Şubat 2019 Perşembe 14:08
4 Şirket Yerel Seçim Anket Sonucunu Açıkladı-31 Mart 2019

4 şirket anket sonuçlarını açıkladı.

4 farklı anket şirketinin seçim anketi sonucu.

METROPOL ANKET ŞİRKETİ

DW’den Hilal Köylü’ ye  açıklamada bulunan konuşan Metropol Araştırma Şirketi yöneticisi Özer Sencar, son anketler hakkında yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verildi:

“MHP ittifakı AK Parti’ye İstanbul’da çok oy getirmeyecek. İYİ Partililer ise CHP adayını desteklemekte çok öne çıkıyor. Çünkü bu seçimde İYİ Parti, CHP’den daha sert muhalefet yapıyor”

Sencar ayrıca açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: 

“MHP’lilerin yarısından çoğu ülkedeki ekonomik durumdan şikayetçi ama İYİ Partili seçmenin tamamı şikayetçi. Bu yüzden bu seçimde MHP oylarından çok İYİ Parti oyları etkili olacak gibi görünüyor”

BEKA SORUNU

AK Parti ile MHP ’nin ittifakı genişletmesinin, MHP Genel Başkanı Bahçeli‘nin 31 Mart seçimini ‘beka sorunu’ (toprak bütünlüğü) olarak göstermesinin ardında İstanbul’un ‘bıçak sırtına yakın noktada’ olmasından kaynaklandığını anlatan Sencar, “Durumun kritik olduğunu söyleyebiliriz ancak seçime daha çok var. Önümüzdeki günler yarışı daha da kızıştıracaktır” yorumu yaptı.

MANSUR YAVAŞ

Metropol Araştırma Şirketi yöneticisi Özer Sencar; İYİ Parti, Yavaş’ın nerdeyse 6 puan önde olduğunu uzun süredir söylüyor.

Ankara’da Özhaseki’yi destekleyecek MHP’li seçmenin oranının yüzde 55’te kaldığını, ama Mansur Yavaş’ı destekleyecek İYİ Partili oranının yüzde 81’i bulduğunu söyleyen Özer Sencar, “Ankara’da MHP fire veriyor. Mansur Yavaş’ın kazanma ihtimali gün geçtikçe artıyor. Ankara’da kazananın CHP değil, Mansur Yavaş olacağını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

PİAR: İSTANBUL 'U CHP ALACAK

PİAR Araştırma’nın sahibi Kadir Atalay “İstanbul’u CHP adayı alacak” diyor.

Binali Yıldırım’ın daha çok sempati topladığını yaptığımız son araştırmalarda gördük ancak İstanbul’da AK Parti seçmeni, kendisine verilen sözlerin tutulmadığını düşünüyor” diyen Atalay’a göre CHP-İYİ Parti ittifakı, AK Parti-MHP ittifakına göre ‘daha başarılı’ ilerliyor.

“İttifaka sadakat değerlendirmesi yapıyoruz. İttifaka sadakat, CHP-İyi Parti cephesinde daha kuvvetli” diyen Piar Araştırma şirketi sahibi Kadir Atalay şu bilgileri paylaştı:

  • Her 10 MHP’linin yarısı AK Parti’ye oy vermek istemiyor ama her 10 AK Parti’linin 9’u MHP adayını destekleyebileceğini söylüyor.
  • Her 20 CHP’liden 19’u İYİ Parti’yi destekleyebileceğini anlatırken, her 20 İYİ Parti’liden 17’si de CHP’de rahatça oy verebileceğini belirtiyor.

MEHMET ÖZHASEKİ TANINMIYOR

PİAR Araştırma ’dan Kadir Atalay ’a göre de Ankara’nın kazananı Mansur Yavaş olacak. Atalay, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ankara halkı Özhaseki’yi tanımıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da Özhaseki için kampanya yürütüyor. Erdoğan hep televizyonlarda ama Özhaseki ortalarda yok. Mansur Yavaş ise iktidarın bahçesinde dolaşıyor, AK Parti’den oy koparma potansiyeli çok yüksek."

KONSESUS

Konsesus Araştırma Şirketi Başkanı Murat Sarı, yaptığı açıklamada , Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Selahattin Demirtaş’a oy veren seçmenin %71’i İstanbul’da CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’na oy verecek.

Sarı’nın araştırmasına göre, İstanbul’da AK Parti 3 puan önde ancak İmamoğlu, Binali Yıldırım’ı yakından takip ediyor.

HDP SEÇMENİ NE YAPACAK;?

Murat Sarı, Konsesus’un araştırmasında çıkan sonuçları şöyle anlattı:

“Türkiye gündemi araştırmamız var. Ocak ayı başında yaptığımız 144 sayfalık raporda çapraz tablolar var. Bakın şu anda bütün siyasetçiler ‘İstanbul’da 12.5’lik HDP seçmeni kime oy verecek?’ bunu merak ediyor.

24 Haziran seçimlerinde ben şuna bakıyorum. ‘Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verdi?’ ve bugün Binali Yıldırım’a mı verecek, Ekrem İmamoğlu’na mı?

Recep Tayyip Erdoğan’a oy verenlerin %85.2’si bugün AK Parti’den Binali Yıldırım’a oy vereceğini söylüyor. %4.3’ü de Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğim diyor. %5.8’i de kararsızım diyor.

Muharrem İnce’ye oy verenlerin %90’ı ‘Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğim’ diyor. %2.6’sı ‘Binali Yıldırım’a oy vereceğim’ diyor. Burada kararsızlık oranı 2,7. Kendi seçmenini Cumhuriyet Halk Partisi tutmuş gibi gözüküyor.

Burada asıl önemli olan; Selahattin Demirtaş’a oy verdiğini söyleyenlerin %71’i ‘CHP’ye vereceğim’ diyor. %7’si AK Parti’den Binali Yıldırım’a oy vereceğim diyor. Burada ‘oy kullanmaya gitmem’ diyenler çok artıyor, %12’ye çıkıyor. Geçersiz oy kullananlar %3’e çıkıyor.

Sarı, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Kabaca baktığımız zaman HDP seçmeninin %15’i oy kullanmayacak. HDP’ye oy verdiğini söyleyenlerin %72’si ‘Ekrem İmamoğlu’ diyor. %5.2’si ‘Bİnali Yıldırım’a oy vereceğim’ diyor. %15.6’sı ‘oy kullanmaya gitmem’ diyor. %2.2’si ‘geçersiz oy kullanırım’ diyor. Kararsızlar ise %4 olarak görülüyor.

CHP ve AK Partililer oyunu kullanıyor. MHP’ye oy vermiş olanların ise %63’ü AK Parti’ye oy vereceğini söylüyor. %14’ü CHP’ye oy vereceğini söylüyor, yine %14’ü kararsız olduğunu söylüyor. Bakın biz burada hiç reytingleri konuşmadık. ‘Bugün seçim olsa ne olur’ diye konuşmadık. Ben mesela AK Parti’nin danışmanı olsam gidin şu MHP’nin kararsız olan seçmeninin neden kararsız olduğunu araştırın derim veya CHP’ye oy veriyor olsam, İyi Parti’nin %9’u size oy vermiyor neden böyle düşünüyorlar gidin bakın derim. Her ikisine de HDP’nin oyunu almanız lazım derim yoksa kafa kafaya %44, %44 kalırsınız. Sonucu mahkemede biter.”

“İstanbul esnafının yüzde 44’ü Ekrem İmamoğlu diyor”
“İlk defa İstanbul esnafının %41’i Binali Yıldırım’a oy vereceğim diyor, %44’ü Ekrem İmamoğlu’na vereceğim diyor. Esnaftan bahsediyorum çünkü acıyı en fazla çeken esnaf ve cezalandırmak istiyor” diyen Sarı, şöyle devam etti:

“Büyük holdinglerden bahsetmiyorum. Sokaktaki manav, bakkal, kasaptan bahsediyorum. Bunu eski haline getirmediği sürece AK Parti İstanbul’da seçimi biraz zora sokuyor.

Ama bütün bunları topladığımız zaman öndeler, iki buçuk üç puan AK Parti önde. Öyle büyük bir güç var ki, bakın orada toplanmış %45 var, hiç kıpırdamıyor yerinden, yani ne olursa olsun kıpırdamıyorlar o başka bir şey. Bugün ‘Türkiye’nin en büyük sorunu nedir’ diye soruyorsunuz ‘işsizlik’ diyor, kim çözer diyorsunuz? ‘AK Parti çözer diyorlar’.

Ekonomik kriz her seçimi etkilemiştir. İşte önümüzde 2009 krizi var 2008’de yaşananlar teğet geçti. O krizde AK Parti’nin oyları %38.6’ya kadar düştü.”

POLLMARK

PollMark Araştırma’nın yaptığı ankete göre İstanbul’da Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım’ın önünde. İlçe belediyelerinde ise ‘AK Parti’ diyenlerin oranı daha yüksek.

9-15 Şubat tarihlerinde İstanbul’da 5 bin 24 kişiyle görüşerek yaptığı ankette 37,8 ’i İstanbul’da CHP’nin adayı İmamoğlu’nu, yüzde 36’sı da AK Parti’nin adayı Binali Yıldırım’ı destekleyeceklerini kaydetti.

Binali Yıldırım‘a dair soruya katılımcıların yüzde 46.5’i, “Olumlu kanaate sahibim” derken Ekrem İmamoğlu‘nda bu oran yüzde 51.6 çıktı. İlçe belediyelerinde ise AK Parti yüzde 34.5’le birinci olurken onu yüzde 34.2’yle CHP takip etti. Katılımcılar yüzde 49.1’le adayın, yüzde 41’le de partinin oy tercihlerinde etkili olacağını belirtti.

“Bugün Meclis seçimi olsa kime oy verirsiniz?” sorusuna da katılımcıların yüzde 33,1’i AK Parti, yüzde 25.4’ü CHP, yüzde 9,7’si HDP, yüzde 6,9’u MHP, yüzde 5,4’ü de İYİ Parti dedi. Kararsızlar ve ‘hiçbiri’ diyenler dağıtıldığında ise AK Parti yüzde 40,2’yi bulurken CHP yüzde 30,8 çıktı. HDP yüzde 11,7, MHP yüzde 8,6, İYİ Parti ise yüzde 6,6 olarak belirlendi.

KAMUBULTENİ.COM   | ANKARA

Son Güncelleme: 21.02.2019 14:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aso 2019-02-21 17:18:37

Galiba Turgut özal örneği yaşanacak

Avatar
Ercan 2019-02-23 07:26:21

Şu akp biraz ders alsın halkın çektiğini birazda üst sınıf akp li yöneticiler çeksin İslam dinini onlar getirmedi onlar gelmeden önce de muslumandik

Avatar
Unal 2019-02-22 16:50:48

EYT yasası çıkmazsa seçimde akp bin elinde eyp olup patlayacak benden demesi

Avatar
atma ziya 2019-02-21 19:44:34

istanbulda akp hariç diğer 3 partinin yanına 3 particikte ekleseniz akp nin oy oranına ulaşacak seçmeni yok neyin anketi araştırmasını yapıyorsunuz kazanacak olan belli binali yıldırım

Avatar
mesut 2019-02-23 00:30:01

akparti kredisini bitirdi.yeter,

Avatar
Feftzi 2019-02-21 19:49:43

Bol bol sallamislar

Avatar
savas 2019-02-23 22:40:10

akp sari kart yinede fakir fukarayi ezerse baskanlik secimlerinde kirmizi yolda

Avatar
Tutustu 2019-02-27 21:25:21

Evet anket sonuçlarında da belli tutustu