POMEM Alımında KPSS ve Yaş Şartı Hangi Durumda Değişir? İşte Mevcut Başvuru Şartları

24. dönem POMEM polis alım ilanı beklenirken binlerce aday, başvuru şartlarında değişiklik yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Peki başvuru şartları hangi durumda değişir? İşte mevcut şartlar ve diğer detaylar.

POMEM Alımında KPSS ve Yaş Şartı Hangi Durumda Değişir? İşte Mevcut Başvuru Şartları

24. dönem POMEM polis alım ilanı beklenirken binlerce aday, başvuru şartlarında değişiklik yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Peki başvuru şartları hangi durumda değişir? İşte mevcut şartlar ve diğer detaylar.

23 Şubat 2019 Cumartesi 15:34
POMEM Alımında KPSS ve Yaş Şartı Hangi Durumda Değişir? İşte Mevcut Başvuru Şartları

23. dönem POMEM polis alımı sürecinde sona yaklaşılırken en çok merak edilen konu , 24. dönem POMEM polis alımının ne zaman  olacağı ve yaş ile KPSS şartının değişip değişmeyeceği konusu oldu.

23. dönem POMEM polis alımı sözlü mülakat sonuçları Mayı ayının ilk haftasına kadar açıklanacak. İlgili haber için Tıklayın

Sözlü mülakat sonuçlarının netleşmeye başlaması ve adayların eğitime başlayacağı tarihin belirlenmesinin ardından yeni dönem POMEM alımı için de detaylar belli olmaya başladı. Mart ayının ilk haftasında 10 bin polis adayı, POMEM 'lerde eğitime başlayacak ve 5 aylık eğitimin ardından Ağustos ayında 23. dönem POMEM 'lerin eğitimleri sona erecek ve adaylar,  EGM bünyesinde polis olarak göreve başlayacak. 

24. DÖNEM POMEM TARİHİ

23. dönemin ardından 24. dönem POMEM ilanı gelecek. 24. dönem POMEM için açıklamanın Mart ayı sonunda gelmesi bekleniyor. 

BAŞVURU ŞARTLARI DEĞİŞİR Mİ?

POMEM polis alımında en çok gelen talep , yaş şartının 32 'ye çıkarılması ve ön lisans mezunu adaylar için KPSS 'nin 60 'a düşürülmesi. Sosyal medya üzerinde adaylar , bu şartların esnetilmesi için seslerini duyurmaya çalışıyor. Ancak bu konuda bir düzenleme henüz yapılmadı.

KPSS İLE YAŞ ŞARTI NASIL DEĞİŞİR?

Bilindiği üzere daha önce POMEM polis alımları sadece lisans mezunları arasından yapılıyordu. Ancak OHAL kapsamında yapılan düzenleme ile ön lisans mezunu adaylar arasından da polis alımının önü açıldı. 

Bu düzenleme, 21. dönem POMEM polis alımına yeterli başvuru olmadığı için yapıldı. Özellikle lisans erkeklerde yeterli başvuru olmamış ve sayı tamamlanamamıştı. Bu nedenle POMEM yönetmeliği değiştirilmiş ve ön lisans mezunu adaylar için de polislik yolu açılmıştı. 

Yine 22. dönem POMEM 'de de lisans erkeklerde yeterli başvuru olmamıştı. Bunun ardından ise yaş düzenlemesi yapıldı ve 31 Aralık olarak esas alınan madde 1 Ocak olarak değiştirilmişti. 

23. dönemde başvuru sayısı normal şekilde oldu. Ancak 24. dönem POMEM 'e başvuru sayısı önceki POMEM 'lerde olduğu gibi az oursa başvuru şartlarında değişiklik yapılabilir. Polis Akademisinden aldığımız bilgilere göre bir düzenleme olması için başvuru sayısının düşük olması bekleniyor.

Siz de haber yapmamızı istediğiniz mağduriyetlerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

POMEM BAŞVURU ŞARTLARI

POMEM polis alımında mevcut şartlar şu şekilde;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Önlisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir, (Yabancı Ülkeden alınan önlisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)
 • KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2017 veya 2018 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (70,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)
 • Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak, (Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için 2017 veya 2018 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (56,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar
 • için 30 yaşından gün almamış olmak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
 • Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır
 • Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.)
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;
 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,
 • Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi
 • el yazısı ile durumunu belirtecektir.)
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 • Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

POMEM YAŞ-KPSS DEĞİŞİKLİĞİ OLDUĞUNDA VE İLAN GELDİĞİNDE BİLDİRİM ALARAK HABERDAR OLMAK İÇİN;

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Son Güncelleme: 24.02.2019 00:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kenan 2019-02-23 17:22:36

Ozaman lisansta 50 puana düşsün aynı zorlukta değilki sınav itiraz ediyorum.önlisans basit lisans ağır sorular soruluyor be eşit puan olması adaletsizliğin alası olur...

Avatar
Ali 2019-02-24 19:20:25

Bu konu TBMM de konuşulmuş. Önceki yıllarda konu oldu mu haberim yok ama bu konunun meclise taşınmış olması KPSS puanlarının düşmesine bir umut olabilir. Duyuralım sesimizi düşsün KPSS puanları.

Avatar
Aday 2019-02-23 17:20:20

Kpss önlisans puanları zaten 70 puan , 60 olmasını istiyoruz bu üniformayı giymek isteyen cengaverlere yol acın artık sayın bakanlar

Avatar
diplomalı işssiz 2019-02-24 20:42:25

yahu kardeşim kaldırın şu kpssyi olsun bitsin ...KPSS ŞARTI BU SENE KALKMALI.

Avatar
Özge 2019-02-23 19:38:13

Kpss puanlarını düşürün lütfen bu seneki sapmadan dolayı baraj puanına ulaşamayıp başvuru yapamıyoruz sesimizi duyun artık

Avatar
Helin 2019-02-23 20:23:04

Sayın bakanım düşürün puanları. Hayalimiz gerçek olsun. Zaten 500bin kişi geçememiş baraj puanı lütfen düşsün puanlar

Avatar
2019 pomemm 2019-02-23 20:45:14

Arkadaşlar haberde okudum ancak puanlar başvuru yetersiz olursa düşebilirmiş cimere yazalım puanlarin düşürülmesi için

Avatar
İrem 2019-02-23 23:34:57

Düşsün KPSS puanları bizde rahata kavuşalım. Hayallerimize bir adım atmış olalım. Biz gençlerin sesini duyun. Lütfen rica ediyoruz sayın bakanım 24.dönem pomem için yapın bunu sevindirin bizleri.