PA POMEM 10 Bin Polis Alımı Öncesi 2 İyi 2 Kötü Haber: Başvuru Şartları 2019

Polis Akademisi 25. dönem POMEM polis alımı öncesi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir açıklama yaptı. Bakan Soylu açıklamasında başvuru şartları için adaylara 2 iyi 2 kötü haber verdi.

PA POMEM 10 Bin Polis Alımı Öncesi 2 İyi 2 Kötü Haber: Başvuru Şartları 2019

Polis Akademisi 25. dönem POMEM polis alımı öncesi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir açıklama yaptı. Bakan Soylu açıklamasında başvuru şartları için adaylara 2 iyi 2 kötü haber verdi.

26 Temmuz 2019 Cuma 08:22
PA POMEM 10 Bin Polis Alımı Öncesi 2 İyi 2 Kötü Haber: Başvuru Şartları 2019

POMEM polis alımında adaylara 2 kötü 2 iyi haber.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Eylül ayında yapılacak 10 bin polis alımı öncesi önemli bir açıklamada bulundu. Bakan Soylu Ntv canlı yayınında yaptığı açıklamada polis alımında KPSS , yaş , boy ve renk körlüğü meseleleri hakkındaki çalışmalara değindi. 

Bakan Soylu 'nun açıklaması sonrası adaylar , 25. dönem POMEM 10 bin polis alımı başvuru şartlarının ne olacağını araştırmaya başladı. Biz de kamubulteni.com olarak bu haberimizde POMEM polis alımı başvuru şartlarına yer verdik.

2 İYİ HABER

Bakan Soylu yaptığı açıklamada, ön lisans mezunları için 70 olan KPSS şartının 65 'e düşürülmesi için çalışmaların yapıldığı, büyük ihtimalle ön lisans mezunu polis memuru alımında KPSS şartının 65 olacağını ifade etti. 

Diğer iyi haber ise renk körlüğü hakkında. Bakan Soylu , AB ve dünyada polis alımlarında standartlarının ne olduğunu araştırdıklarını , renk körlüğü hakkında çalışmaların devam ettiğini söyledi.

2 KÖTÜ HABER

Bakan Soylu polis alımında 2 kötü haber de verdi. Soylu, boy şartında esnetilme düşünmediklerini söyledi. 

Öte yandan yaş şartında da bu sene bir esnetilme olmayacğaını söyledi. Diğer adaylarla sosyal medyada birleşip şartlar hakkında sesinizi duyurmak için TIKLA-TAKİP ET

BAŞVURU ŞARTLARI NE OLACAK?

Son POMEM 'de başvuru şartları şu şekildeydi: 

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Önlisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir, (Yabancı Ülkeden alınan önlisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)
 • KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans için 60, ön lisans için 65)
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır. Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;
 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,
 • Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye olmamak.
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 • Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

KADIN ERKEK POLİS ADAYLARI BU SAYFADA

Diğer kadın-erkek polis adayları ile bilgi alış verişi için TIKLAYIN

Süleyman Soylu , daha önce yaptığı açıklamada 25. Dönem POMEM polis alımı ilanının Eylül ayında geleceini söyledi. 

POLİS ALIM İLANLARINDAN HABERDAR OLMAK İÇİN L UYGULAMAMIZI AŞAĞIDAKİ LİNKLERDEN İNDİRİN.

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Son Güncelleme: 26.07.2019 08:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
deniz 2019-07-24 15:34:25

bayan boyu yükselsin ayrıca lisansla önlisans asla bir tutulamaz biz enayimiyiz 4yıl okuyoruz

Avatar
Muhammet 2019-07-25 15:07:29

Boyu kısa adamdan polismi olur bi vururlar agzina ölür gidersin polis dedigin az heybetli olcak. Önlisans kpss sinden 65 alamayan zaten bişey olmasin 20 net yapinca 65 aliyorsunuz az çalişin emek sarfedin mal mal isteklerde bulunmayin cahil adamdan polis molis olmaz polis dedigin tarihi bilecek cografi şartlari bilecek türkçesi iyi olacak problem cözebilecek bunlari yapamayan polis olmasin aglamayin boş yere vasıfsızlaştirmayin meslek içi personeli . Şartları arttirilmali her önüne gelen polis oluyor şu sıralar.

Avatar
aday 2019-07-24 15:44:25

Şimdi de 60 olsun diye ağlayın belki düşürürler :)

Avatar
Önemi yok 2019-07-26 10:17:47

Ya herkes kendi çıkarına düşünüyor, bu ülkede o yüzden bir şeyler olamıyor.Yok kpss öyle olmasın yok boy düşmesin.
1.62'lik biri polis olabiliyor da 1.61 neden olamıyor acaba ya da neden olmasın insanların önüne 1 cm'lik engel koyuyorlar ve hala olur mu tartışması yapılıyor.
Bu ülkede çoğu mecburiyetten polis oluyor gerçekten isteyenlerin çoğu giremiyor kimse bunun nedenini konuşmuyor herkes kendimi nasıl kurtarırım derdinde yazık.

Avatar
Emre 2019-07-25 03:02:28

Ne bos yorum yapiyonuz ya. Sartlari esnetmeleri size toleransti. Yaşın 32 olmasi, onlisans puanının 60 olmasi, boyun geri çekilmesi sizin hakkiniz degil. Size tanınan birer toleransti. Bunu her zaman yapmak zorunda degil. Devlette hata var. Cok esnetti kurallari, siz de abarttınız. Kisa insanın ne isi var la polislikte. 65 alamayan birinin ne isi var la. 32 yaşına gelmis birinin ne isi var la. Ne bos insansınız ya.

Avatar
Emre 2019-07-25 07:54:49

Bakanim sizi doya doya opuyorum buradan kpss puani 65 uaptiniz ya helal olsun

Avatar
Hasan hüseyin demir 2019-07-24 23:38:42

Eğer ki önlisans da puan düşünülürse lisans da da düşmesi lazım adam gidecek barajı gecemeyip iki yıl dandik bi bölüm okuyacak sonra polis olacak ohh ne ala memleket ayrıca boy konusunda herhangi bi esneme olmamalı aksine 170in altında polis mi olur Allah aşkına polis dediğiniz şey caydırıcı olmalı sonra sağ da solda polis tokatlayip emniyete olan güven kırılıyor

Avatar
Bircan 2019-07-24 23:33:25

Başvuru tarihleri ne zaman belli olacak