En Az Lise Mezunu 15 Bin 500 Polis Alımı Yapılacak-POMEM-PMYO

Polis alımlarında son gelişmeler haberimizde. 2019 yılının kalan günlerinde en az lise mezunu adaylar arasından 15 bin 500 polis alımı yapılacak. İşte başvuru şartları ve kadın - erkek kadro dağılımı ve diğer detaylar.

En Az Lise Mezunu 15 Bin 500 Polis Alımı Yapılacak-POMEM-PMYO

Polis alımlarında son gelişmeler haberimizde. 2019 yılının kalan günlerinde en az lise mezunu adaylar arasından 15 bin 500 polis alımı yapılacak. İşte başvuru şartları ve kadın - erkek kadro dağılımı ve diğer detaylar.

01 Temmuz 2019 Pazartesi 08:21
En Az Lise Mezunu 15 Bin 500 Polis Alımı Yapılacak-POMEM-PMYO

2019 yılının kalan aylarında 15 BİN 500 polis alımı yapılacak: İşte kadın-erkek kadro dağılımı.

POMEM ve PMYO kapsamında en az lise mezunu adaylar arasından Polis Akademisi Başkanlığı bünyesine 12 bin 500 polis alımı yapılacak. Daha önce de yazdığımız haberimizde buna yer vermiştik. Konuyu hem gündemde tutmak , hem de polis adaylarından gelen sorulara yanıt vermek adına bu haberimizi yazdık.

2500 PMYO POLİS ALIMI KADIN-ERKEK KADRO DAĞILIMI

TYT 'ye giren adaylar arasından 250 kadın , 2250 erkek olmak üzere 2500 polis alımı yapılacak. PMYO polis alımında başvuru şartları şu şekilde olacak:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Lise ve dengi okul mezunu olmak.
 • TYT puan türünden 260 ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak.
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak,
 • En az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır. Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak.
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin; Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak, Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.
 • Siyasî partiye veya siyasî parti kollarına üye bulunmamak.
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

PMYO polis alımı için başvurular , 18 Temmuz günü YKS sonuççlarının açıklanmasının ardından alınacak. 

10 BİN POMEM POLİS ALIMI KADIN-ERKEK KADRO DAĞILIMI

Polis Meslek Eğitim Merkezleri bünyesine 25. dönem POMEM kapsamında 10 bin yeni polis alımı yapılacak. En az ön lisans mezunu adaylar arasından yapılacak polis alımında 7.200 lisans mezunu erkek, 800 lisans mezunu kadın, önlisans mezunu 1.800 erkek ve ön lisans mezunu 200 kadın polis alımı yapılacak.

POMEM polis alımında başvuru genel şartları şu şekilde olacak:

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Önlisans, lisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak, 
 • Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından lisans mezunları için KPSS lisans puanı P3 puan türünden 60  önlisans mezunları için KPSS önlisans puanı P93 puan türünden 70 taban puan veya üzerinde puan almış olmak,  (Süleyman Soylu , yaptığı açıklamada ön lisans KPSS 'nin 65 puana düşürülmesi için çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.) 
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak
 • Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 • Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

3 BİN KADIN POLİS ALIMI İÇİN SÖZLÜ MÜLAKAT DUYURUSU BEKLENİYOR

24. dönem POMEM'de 3 bin kadın polis alımı için başvurular alındı ve spor mülakatı yapıldı. Spor sonrası adaylar sözlü mülakat duyurusunun gelmesini bekliyor. Duyurunun Temmuz ayının ilk günlerinde gelmesi bekleniyor. 

KADIN-ERKEK POLİS ADAYLARI BU SAYFADA

Kadın erkek polis adayları ile bilgi alış verişi için TIKLA

POLİS ALIMINDAN BİLDİRİMLE HABERDAR OLMAK , TÜM POMEM ALIMLARINDAN ANBEAN HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN >

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Son Güncelleme: 01.07.2019 08:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
O 2019-06-29 21:10:08

Önlisans alım sayısı neden bu kadar az lisans a verilen sayının yarısı bile değil Önlisans a üvey evlat muamelesi yapmaktan vazgeçin artık.

Avatar
Onur 2019-06-29 21:19:21

Şu yaş sınırını bi esnetemediniz

Avatar
Maas 2019-07-29 14:20:24

Sadece lise mezunu buna başvura bilıyormu

Avatar
Merve 2019-06-29 21:08:11

Yös ye girmek zorunlu mu

Avatar
Melih 2019-06-29 21:14:02

Paem alımı olacakmı

Avatar
Hayrettin 2019-06-29 21:14:27

Yaş şartı nasıl 27 ya 30 olsaydı bari

Avatar
Hayrettin 2019-06-29 21:15:12

Yaş şartı nasıl 27 ya 30 olsaydı bari

Avatar
Yasin 2019-06-29 21:16:27

Önlisans hem az alıyor hem puanı yüksek tutuluyor olmaz böyle ama