Kadın-Erkek Subay-Astsubay Alımı Başvuru Şartları-Şekli ve Çıkmış Sorular

Milli Savunma Üniversitesi, lise mezunu subay ve astsubay alımına başvurular devam ediyor. Peki ilana kimler başvurabilir? Subay astsubay alımı için sınav konuları nelerdir? Kaç soru çıkacak? İşte detaylar.

Kadın-Erkek Subay-Astsubay Alımı Başvuru Şartları-Şekli ve Çıkmış Sorular

Milli Savunma Üniversitesi, lise mezunu subay ve astsubay alımına başvurular devam ediyor. Peki ilana kimler başvurabilir? Subay astsubay alımı için sınav konuları nelerdir? Kaç soru çıkacak? İşte detaylar.

29 Ocak 2019 Salı 18:06
Kadın-Erkek Subay-Astsubay Alımı Başvuru Şartları-Şekli ve Çıkmış Sorular

Milli Savunma Üniversitesi bünyesine 2019 yılında 10 bine yakın subay ve astsubay alımı yapılacak.

Subay astsubay alımı için başvurular devam ederken , sınavlara hazırlanan adaylar , hangi konulardan kaç soru çıkacağını araştırmaya başladı. Biz de Kamubulteni.com olarak bu haberimizde, subay astsubay alımı için yapılacak 2019 MSÜ giriş sınavı soru dağılımına ve geçtiğimiz yıl çıkan sorulara yer verdik.

KAÇ SORU ÇIKACAK?

2019 MSÜ sınavında adaylara Türkçe , Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri testlerindne toplamda 120 soru yönlendirilecek. Derslere göre soru sayısı dağılımı ise şu şekilde;

Türkçe (40 soru)

Sosyal Bilimler

 • Tarih (5 soru)
 • Coğrafya (5 soru)
 • Felsefe (5 soru)
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe soruları) (5 soru)

Temel Matematik (40 soru)

Fen Bilimleri

 • Fizik (7 soru)
 • Kimya (7 soru)
 • Biyoloji (6 soru)

HANGİ DERS PUANA DAHA FAZLA ETKİ EDİYOR?

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, derslerin Sayısal, Sözel , Eşit Ağırlık ve GN puan türlerine etkisi şu şekilde olacak:

PUAN TÜRLERİNE GÖRE BAŞVURU YAPILACAK YERLER

GEÇTİĞİMİZ YIL HANGİ SORULAR ÇIKTI?

ÖSYM tarafından 2018 yılı MSÜ giriş sınavı soru ve cevapları erişime açıldı. Geçtiğimiz yıl çıkan sorular için TIKLAYIN

BAŞVURU ŞARTLARI

MSÜ subay astsubay alımında başvuru şartları şu şekilde;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Harp Okullarına bayan ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına sadece erkek öğrenci alınacaktır.
 • Harp Okulları için 01 Ocak 1999 ve sonrası doğumlu, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 01 Ocak 1998 ve sonrası doğumlu
 • Astsubay Meslek Yüksekokulları için 15 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan 2019-YKS Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmış ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek 2019-YKS TYT taban puanı almış olmak,
 • Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığınca 15 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan 2019- YKS TYT ile 16 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan 2019-YKS Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) katılmış, 2019-YKS AYT Sayısal ve Eşit Ağırlık Puan türünden MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmiş taban puan türünü almış olmak,
 • MSB tarafından belirlenecek olan taban puanı alamamış olan adayların, 2’nci seçim aşamalarına katılmış ve başarılı olmuş olsalar dahi taban puanını alamadıkları okul türü için askeri öğrenci adaylıkları sonlandırılır.

MSÜ başvuruları ÖSYM üzerinden yapılacak. ais.osym.gov.tr adresinden ön başvurunuzu yapın ve 96 TL olan başvuru ücretini anlaşmalı bankalara yatırın.

MEMUR ALIMLARINDAN, PERSONEL ALIMLARINDAN, PÖH-SUBAY-ASTSUBAY-KOMANDO  ALIMLARINDAN  BİLDİRİMLE HABERDAR OLMAK İÇİN KAMUBULTENİ.COM MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİN.

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Son Güncelleme: 29.01.2019 19:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Onur 2019-01-30 20:49:12

başvuru tarihi ne zaman