YKS Sonrasında Polis Olmak İsteyenlere Taban Puan Şoku Taban Puan Artıyor Mu

Lise mezunu adayların polis olmak için başvuru yaptığı PMYO’da taban puanlar belli oldu mu, kaç puanla başvuru yapılacak, taban puan artacak mı?

YKS Sonrasında Polis Olmak İsteyenlere Taban Puan Şoku Taban Puan Artıyor Mu

ÖSYM tarafından 2022 YKS sonuçları açıklandı. YKS sınavının bu sene geçmiş sınavlara göre daha kolay olması nedeniyle adayların puanları bu sene yüksek olurken sıralamalarda geri kalındı. Bunun yanında başvuru yapan ve puanı hesaplanan aday sayısı da bu sene oldukça fazla oldu. Peki bu sene KPSS Taban puanında artış yaşanacak mı?

Son yıllara baktığımız zaman PMYO polis alımlarında taban puanlar gittikçe düşmeye başladı. Geçmiş yıllara bakıldığında taban puan şu şekilde olmuştu.

2015: 270

2016: 270

2017: 260

2018: 260

2019: 250

Taban Puan Artacak Mı?

2021 yılında da adaylardan TYT puanı en az 250 ham taban puan olarak belirlenmişti. Son dönemlere baktığımızda taban puanların 250 ile 270 arasında olması bekleniyor. Özellikle çok fazla adayın sınava girmesi ve uzmanlara göre sınavın geçmiş senelere göre kolay geçmesi sonrası adayların puanları yükseldi. Yükselen bu puanlar sonrası polis alımında taban puanlarda bir nebze yükseliş yaşanması ihtimalini doğurdu, ancak yine de resmi bir açıklama gelmeden taban puanların ne kadar olacağı belli değil. Aynı seviyede de bırakılma ihtimali bulunuyor.

Polis Alımı Başvuru Şartları Neler

2021 polis alımlarında adaylardan şu şartlar aranıyordu:

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b) Lise ve dengi okul mezunu olmak,

c) Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az (250.000) ham taban puan ve üzeri puan alanlar, şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocuklarından ise 2021 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az (200.000) ham taban puan ve üzeri puan almış olmak. (NOT: Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)

ç) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla (1 Ekim 2021) 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla (01 Ocak 2021) 26 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak 1996 – 01 Ekim 2003 tarihleri arasında doğmuş olmak),

d) Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

e) Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,

f) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak.

g) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  / 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.