TYT Sonuçları Açıklandı: 2500 Polis Alımı Yapılacak (PMYO Başvuru Ne Zaman?)

2020 yılı PMYO polis alımı için geri sayımda sona gelindi. ÖSYM tarafından TYT sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar başvuruların hangi tarihte başlayacağını araştırmaya başladı. İşte PMYO kılavuzu hakkında son bilgiler ve başvuru detayları.

TYT Sonuçları Açıklandı: 2500 Polis Alımı Yapılacak (PMYO Başvuru Ne Zaman?)

2020 PMYO başvuru şartları.

2020 yılı Yükskeöğretim Kurumları Sınav sonuçları açıklandı. ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada sonuçların belli olduğu ve 6 Ağustos günü tercihlerin başlayacağına yer verildi.

2500 POLİS ALINACAK

2020 yılı TYT puanı iel PMYO polis alımı yapılacak. 250 kadın 2250 erkek olmak üzere toplamda 2500 polis alımı için başvurular önümüzdeki ay başlayacak. Geçtiğimiz yıl YKS sonuçlarının açıklanması ve tercihlerin yapılması sonrası PMYO polis alımı kılavuzu yayımlanmış ve 2500 polis alımı için başvurular alınmıştı. 

2020 yılı YKS tercihleri ise 6-14 Ağustos tarihleri arasında alınacak. Tercihlerin sona ermesinin ardındna PMYO için başvurular başlayacak.

PMYO BAŞVURU ŞARTLARI

PMYO başvuru şartları şu şekilde ;

- T.C. vatandaşı olmak,

- Lise ve dengi okul mezunu olmak,

- Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2019 yılı içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden ham taban puan almış olmak;  (2018 'de 260, 2019 'da 250'ydi)

- 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak,

- Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

- Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak, 

- Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

- 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;  Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak, Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,”

- Eğitim-Öğretim yılının başlangıç tarihi itibariyle bir siyasi partiye veya siyasi parti kollarına üye bulunmamak,

- Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

- Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,

- Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

- Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması olumlu olmak,

- Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

BAŞVURU

YKS tercihleri sonrası yayımlanacak PMYO başvuru kılavuzundan bildirimle haberdar olmak için  TIKLAYIN