Yerli Arabada ilk Prototipin Çıkacağı Tarih Açıklandı

Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank yaptığı son dakika açıklamasında yerli otomobilin ilk prototipi için tarih verdi.

Yerli Arabada ilk Prototipin Çıkacağı Tarih Açıklandı

Son dakika haberi: Yerli otomobil için tarih açıklandı.

Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank, yaptığı son dakika açıklamasında, "311 OSB'de 1,8 milyon kişi istihdam ediliyor, tüm parsellerde üretime geçilmesiyle birlikte istihdamın 2,5 milyon kişiye ulaşmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

 Bakan Varank açıklamasının devamında ise yerli otomobil ile ilgili tarih verdi. Bakan Varank yaptığı açıklamada, yerli otomobille ilgili ise ilk prototipin 2019 yılında üretileceğini kamuoyuna duyurdu. 

Bakan açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Otomotiv endüstrisi 1,5 milyonun üzerinde ortalama yıllık üretim ve 30 milyar dolara varan ihracat hacmiyle sanayimizin öncü sektörlerinden biridir. Ülkemizin bu alandaki kapasite ve deneyimini Türkiye’nin Otomobili Projesiyle taçlandırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.2018 yılında TOBB ve özel sektörümüzün 5 büyük firması bir araya gelerek Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubunu kurdu.Sektörde uluslararası deneyime sahip bir CEO görevlendirdi, oluşturulan uzman kadro her geçen gün büyüyor. Girişim grubu 2019 sonunda ilk prototipi üretmeyi hedefliyor. Türkiye’nin Otomobili Projesi, Türk sanayisinin dönüşümü ve teknolojik atılımında önemli bir eşik olacak. Bu projeyi elektrikli ve sürücüsüz araç teknolojileri ve yazılımlarının milli kaynaklarla geliştirilmesi açısından bir fırsat olarak görüyoruz. Otomotiv sektörünün akıllı mobilite çözümlerine evrilmesiyle ortaya çıkan fırsat penceresinden mutlaka yararlanacak, ekosistemimizi bu yönde güçlendireceğiz."

Kamubulteni.com  | Ankara