Ventilli Maske Ne Demek?

Ventilli maske ne demek? Ventilli maske nedir? Hangi maskeler ventili maskedir?

Ventilli Maske Ne Demek?

Ventilli maske ne demek?

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Yasemin Öymez bir son dakika açıklaması yaptı ve yeni tip corona virüsle (Kovid-19) mücadelede, hasta kişilerin kullanması önerilen maskelerin seçiminin büyük önem taşıdığını söyledi ve "Ventil adını verdiğimiz kısım, filtreli maskelerde tek taraflı çalışan, havayı olduğu gibi dışarı çıkaran  parçalardır. Hasta ya da hasta olma ihtimali olan kişinin ventilli maske kullanması durumunda, kendisinden çıkan virüs olduğu gibi dışarı yayılıyor demektir." dedi.

Ventilli ve ventilsiz filtreli  maskelerin arasındaki farkları anlatan  Öymez şunları söyledi:

"Ventil adını verdiğimiz o plastik kısım, filtreli maskelerde tek  taraflı çalışan, havayı olduğu gibi dışarı çıkaran parçalardır. Maskenin geri  kalanının tamamı fitredir. Ventil filtreleme işi yapmaz.  Şimdi siz bu maskeyi  taktınız, nefesinizi verdiğinizde nefesiniz maskenin içerisinde kalmasın çabucak  dışarı çıksın ve sizi rahatsız etmesin diye hiç filtrelenmeden doğrudan doğruya  dışarıya çıkmasını sağlar. Bu ne demek? Eğer bir hasta ya da hasta olma ihtimali  olan kişi bunu kullanıyorsa kendisinden çıkan virüs olduğu gibi dışarı yayılıyor  demektir.

Ne sağlık çalışanlarında ne de hastada hiçbir surette ventilli maske  kullanılmaması gerekiyor. Yani üzerinde bu plastik parçası olan ventil  kullanılmayacak. Aynı ürünün aynı koruma sınıfında ventilsiz olanı var. Üzerinde  aynı işaretlere sahip ama ventil olmayanlar bütün üreticilerde bulunur. "

Mevzuat gereği AB ülkelerinde ve Türkiye'de CE sertifikasyonuna sahip  olmayan kişisel koruyucu donanımların satışının yasak olduğuna dikkati çeken  Öymez, " Ülkemizde geçerli olan TS EN 149 standardına ait FFP1, FFP2 ve FFP3  koruma seviyesi olan maskelerdir. Sağlık için de minimum FFP2 ya da FFP3 koruma  seviyesindeki maskenin kullanması gerekir. Ventilsiz olmasına çok dikkat edelim.  Aslında bu tarz maskelere ihtiyacımız yok. Biz bu maskelerle kendimizi korumaya  çalışmamalıyız. Çünkü bu maskelerin hepsinin de bir kullanım ömrü var. Herhangi  bir bulaşma ihtimaline karşı maskeyi hemen değiştirmeniz gerekir." ifadelerini  kullandı.

VENTİLLİ MASKE NE DEMEK?

Ventilli maske şu

Bu da ventilsiz maske