Uzmanlardan 1998 Öncesi Doğanlar İçin Korkutan Uyarı Geldi Hemen Test Yaptırın

Ülkemizde 3 milyon Hepatit B taşıyıcısı olduğunu söyleyen uzmanlar, kritik uyarıda bulundu. Hemen test yaptırın.

Uzmanlardan 1998 Öncesi Doğanlar İçin Korkutan Uyarı Geldi Hemen Test Yaptırın

Türkiye genelinde 3 milyon Hepatit B taşıyıcısı olduğuna dikkat çeken ve bu kişilerin yüzde 90'ının taşıyıcı olmadığının altını çizen uzmanlar, "1998'den önce doğanlar mutlaka test yaptırsın" uyarısında bulundu.

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü dolayısıyla Viral Hepatitle Savaşım Derneği ve Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) iş birliğinde TKAD Binası’nda bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda Hepatit’e karşı alınması gereken tedbirlerden bahsedilirken ülkemizde Hepatit hastası olan çok sayıda kişinin bundan haberdar olmadığı açıklandı.

1998’den Önce Doğanlar Mutlaka Test Yaptırmalı

Dünya Hepatit Günü’nde konuşan Prof. Dr. Onur Yaprak, “En çok korktuğumuz Hepatit C ve B. HepatitB 1998 yılından beri Türkiye’de rutin aşılama programında. Önerimiz; 1998 yılından önce doğanların mutlaka test yaptırmaları. Kronik karaciğer hastalıklarının yüzde 60-70 nedenini ülkemizde hepatitler oluşturuyor. Ülkemiz geneline baktığımızda 3 milyon hepatit B taşıyıcısı var. Kişilerin yüzde 90’ı hasta olduğunun veya taşıyıcı olduğunun farkında değil. Amacımız 2030 yılına kadar bu virüsleri ülkemizden temizlemek” dedi.

Manikür, Pedikürden Bile Hepatit Kapılabiliyor

Toplumda hepatit virüslerine karşı farkındalığın oluşturulmasının büyük önem taşıdığına dikkat çeken Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Fulya Günşar, “Bugün 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü ülkemizde de viral hepatitler gerçekten sirozun, kronik hepatitin, karaciğer kanserinin ve transplantasyonun en önemli nedenleri arasında. Bu tür hastalıkların önemini vurgulamak istiyoruz. Bu hastalıklar biraz sessiz ve sinsi hastalıklar, son ana gelinceye kadar belirti vermiyor. O nedenle biz farkındalığı artırmaya çalışıyoruz.

O nedenle bu işlemleri yaptırırken kullanılan aletlerin yeteri kadar sterilizasyon yapılıyor mu, yapılmıyor mu bunları da kontrol ettirmeliler. Benzer şey; gençlerimiz arasında dövmeler de çok moda. O dövme merkezlerinde de ciddi kontrollerin alet, edevat açısından yapılması lazım” şeklinde konuştu.

Hepatit Olanların Yüzde 90’ı Hasta Yada Taşıyıcı Olduğunu Bilmiyor

Karaciğerdeki kronik rahatsızlıkların önemli oranda Hepatit’ten kaynaklandığını belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Yaprak, “Bilinen 5 tip hepatitimiz var, A, B, C, D ve E şeklinde. Bunların içerisinde en çok korktuğumuz; hepatit C ve B bulaşma yolları da farklı. B ve C’de genellikle kan teması, cinsel temas şeklinde temel bulaşma yolları var. Bunların içinde kronikleşen siroz ve karaciğerde kansere yol açan hepatit C ve B. Özellikle B ve C üzerine bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.

Hepatit B’ye karşı eğer aşısız iseler aşılarını yaptırmaları, eğer Hepatit C pozitif iseler mutlaka bir ilaç tedavisine başlanması ve vücuttan bunun atılmasının sağlanması. Dünya genelinde yılda 1 milyon insan bu Hepatit B ve C’ye bağlı hastalıklar nedeniyle maalesef hayatını kaybediyor. Kronik karaciğer hastalıklarının da yüzde 60-70 nedenini ülkemizde hepatitler oluşturuyor. Ülkemiz geneline baktığımız zaman 3 milyon Hepatit B taşıyıcısı var, yaklaşık 400 bin civarında hepatit C pozitif kişi var. Bu kişilerin yüzde 90’ı hasta olduğunun veya taşıyıcı olduğunun farkında değil. Amacımız 2030 yılına kadar bu virüsleri ülkemizden temizlemek” dedi.

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  /