TÜİK Açıkladı! İşte Yoksulluğun En Fazla Olduğu İller..

TÜİK, Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırmasının 2021 yılına ait verilerini açıkladı. Araştırmaya göre yoksulluk oranının en fazla olduğu iller Adana ve Mersin.

TÜİK Açıkladı! İşte Yoksulluğun En Fazla Olduğu İller..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) paylaştığı verilerde kriterleri en düşük hane gelirinin olduğu, gelir eşitsizliğinin en yüksek olduğu, yoksulluk oranının en yüksek olduğu iller olarak belirledi.

Paylaşılan verilerde 2021 yılına ait Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması'nın bölgesel sonuçlarını belirtildi. Araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye'de yıllık ortalama eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert geliri 2021 yılında 37 bin 400 TL iken, bunun en yüksek olduğu bölge 51 bin 765 TL ile İstanbul bölgesi oldu. Bu bölgeyi, 47 bin 595 TL ile İzmir bölgesi ve 46 bin 516 TL ile Ankara bölgesi izledi.

En düşük yıllık ortalama hane geliri ise 18 bin 278 TL ile Van, Muş, Bitlis, Hakkari bölgesinde gerçekleşti

.

Gelir eşitsizliğinin en yüksek olduğu il ise 8,2 ile İstanbul olurken, onu Ağrı, Kars, Iğdır ile Ardahan ve Adana, Mersin bölgeleri izledi.

Gelir eşitsizliği en az olduğu iller ise Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli illeri oldu. P80/P20 oranı Türkiye'de 7,6 iken, bu değerin en düşük olduğu bölge 4,1 ile Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli oldu.

Açıklanan İstatistiki verilere göre, yoksulluk oranının en yüksek olduğu bölgeler; yüzde 14,4 ile Adana, Mersin, yüzde 13,7 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt ve Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan oldu.

Yoksulluk oranı en düşük olan bölgeler ise yüzde 2,2 ile Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, yüzde 6,5 ile Bursa, Eskişehir, Bilecik ve yüzde 7,7 ile Gaziantep, Adıyaman, Kilis olarak hesaplandı.