TRT'den Eurovision Açıklaması: Katılmayı Düşünmüyoruz

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, katıldığı bir programda önemli açıklamalarda bulundu. Eren açıklamasında Eurovision'a katılmayı düşünmediklerini söyledi.

TRT'den Eurovision Açıklaması: Katılmayı Düşünmüyoruz

TRT'den son dakika Eurovision açıklaması geldi.

Genel Müdür İbrahim Eren, yaptığı son dakika açıklamasında, Eurovision Şarkı Yarışması'na katılmayı düşünmediklerini söyledi. Eren açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Şu anda katılmayı düşünmüyoruz. Oylama sistemi gibi gerekçelerimiz var. Bir de kamu yayıncısı olarak, Avusturyalı birinci olan sakallı, etekli, cinsiyet kabul etmeyen, herhangi bir cinsiyeti olduğunu söylemeyen, 'Aynı anda hem erkeğim hem kadınım' diyen birini saat 21.00'de, çocukların seyrettiği bir zamanda ben canlı yayımlayamam ki. Avrupa Yayıncılar Birliği'ne, Eurovision'la ilgili olarak 'Siz saptınız değerlerinizden.' dedim. Bundan dolayı başka ülkeler de çıktı. Orada bir zihin karmaşası var, yöneticilerinden dolayı. O düzelirse tekrar Eurovision'a gireriz."

İbn Haldun Üniversitesi'nde öğrencileri, alanında uzman isimler ile akademisyenler ve kanaat önderleriyle bir araya getiren "Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi' adlı progrma katılan TRT Genel Müdürü Eren, öğrenim ve iş hayatındaki tecrübelerini katılımcılara aktardı.

Üniversitede eğitime başladığı zaman aklında iletişim olmadığını söyleyen, ancak okul döneminde film, belgesel çektiğini, animasyon Betgram yaptığını anlatarak açıklamasını sürdüren Eren, "Güncel haberleri, siyaseti, dünya siyasetini takip ediyorsanız, gazeteci olursunuz ama etmiyorsanız hiç kendinizi zorlamayın." ifadeleri ile öğrencilere seslendi.

Değerlere de değinen Eren, "Bir belgesel, film çekeceksem, bunun kötü bir İngiliz, BBC, Amerikan belgeseli kopya olmaması lazım. İyi kopyası da olmaması lazım. Bana ait olmaması lazım." ifadelerini kullandı.

EUROVİSİON AÇIKLAMASI

TRT Genel Müdür İbrahim Eren, açıklamasının devamında Eurovision Şarkı Yarışması'na ilişkin yöneltilen soruya şu cevabı verdi::

"Şu anda katılmayı düşünmüyoruz. Oylama sistemi gibi gerekçelerimiz var. Bir de kamu yayıncısı olarak, Avusturyalı birinci olan sakallı, etekli, cinsiyet kabul etmeyen, herhangi bir cinsiyeti olduğunu söylemeyen, 'Aynı anda hem erkeğim hem kadınım' diyen birini saat 21.00'de, çocukların seyrettiği bir zamanda ben canlı yayımlayamam ki. Avrupa Yayıncılar Birliğine, Eurovision'la ilgili olarak 'Siz saptınız değerlerinizden.' dedim. Bundan dolayı başka ülkeler de çıktı. Orada bir zihin karmaşası var, yöneticilerinden dolayı. O düzelirse tekrar Eurovision'a gireriz."

Değişim içince olduklarını söyleyen Eren şu ifadeleri kullandı:

"Yeni kanunumuz çıktı. Artık TRT memur almayacak, TRT'de çalışan herkes bundan sonra sözleşmeli personel olacak. Memur alımı durdu. TRT'ye giren bir kişi işi garanti etmeyecek, 30-40 yıl TRT'de kalmayacak, başarabilirse devam edecek, başaramazsa devam etmeyecek."

Kamubulteni.com  | Ankara