TREN KAZASI SONRASI ALTYAPI VE ULAŞTIRMA BAKANI KARAMANLİS İSTİFA ETTİ

Dün yaşanan talihsiz tren kazası sonra hayatını kaybedenlerin sayısı 36 ya ulaşırken Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis, "Hiç olmamış gibi davranmak imkansız. Buna siyasi sorumluluk denir" diyerek istifa etti.

TREN KAZASI SONRASI ALTYAPI VE ULAŞTIRMA BAKANI KARAMANLİS İSTİFA ETTİ

Karamanlis, hayatını kaybedenlerin anısına saygı göstermek için istifa ettiğini belirterek, Yunan devletinin ve siyasi sisteminin tarih boyunca yaptığı hataların sorumluluğunu üstlendiğini aktardı. “Bu kadar trajik bir şey olduğunda, devam etmek ve hiç olmamış gibi davranmak imkansız. Buna siyasi sorumluluk denir. Bu nedenle Altyapı ve Ulaştırma Bakanı olarak istifamı ilan ediyorum" dedi ve dün akşam saatlerinde istifa etti.

Öte yandan, Larissa kentindeki tren istasyonu müdürünün tren kazasıyla ilgili gözaltına alındı. Yunanistan Polis Sözcüsü Constantia Dimoglidou yaptığı açıklamada, 59 yaşındaki şüphelinin yolcu treni ile yük treninin çarpışmasıyla ilgili yürütülen ön soruşturma kapsamında Larissa Polis Departmanı tarafından gözaltına alındığını ve hakim karşısına çıkarılacağını belirtti.

Başbakan Miçotakis ise bu sabah yaptığı açıklamada kazanın "trajik bir insan hatasından" kaynaklandığını söyledi. Öte yandan Atina'da toplanan çok sayıda gösterici hükümeti istifaya davet etti.

Ne olmuştu?

Atina'dan Selanik'e giden yolcu treni, Larissa kentinin kuzeyinde yer alan Tempi bölgesinde yük treni ile kafa kafaya çarpışması sonucu 36 kişi hayatını kaybetti. Kazada, yolcu treninin birinci ve ikinci vagonu çarpışmanın şiddetiyle tamamen ezilirken, üçüncü vagonu ise raydan çıktı. Demiryolu şirketi Hellenic Train verilerine göre, kazada yolcu treninde 342 yolcu ve 10 mürettebat, yük treninde ise 2 mürettebat bulunuyordu. Yolcu trenindekilerin çoğunun ise öğrencilerden oluştuğu belirtildi. İki trenin çarpışmadan önce "kilometrelerce" aynı hat üzerinde birbirine doğru seyir halinde olduğu aktarıldı.

Çarpışmanın nedeni henüz bilinmezken, olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.