Son Dakika: Erdoğan Deprem Bölgesinde Açıklamalarda Bulundu, Vefat Sayısı Güncellendi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen iller için incelemelerde bulunmak üzere ilk olarak Kahramanmaraş'a gelerek açıklamalarda bulundu.

Son Dakika: Erdoğan Deprem Bölgesinde Açıklamalarda Bulundu, Vefat Sayısı Güncellendi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın basın açıklamasında yaptığı konuşmanın ana maddeleri şu şekikde:

"Deprem 10 vilayetimizi vurdu. Ve bu 10 vilayetimizin merkezide burası Kahramanmaraş'tı. Kahramanmaraş'ta ilk adımını yaşadık. Ondan sonrada dalga dalga 10 vilayetimizde gerçekleşti. Şu an itibariyle vefat edenlerin sayısı 8 bin 574 yaralı sayısı 49 bin 133 yıkılan bina sayısı  6 bin 444."

"Buradan vatandaşlarımızın, milletimin bugüne kadar bu tür felaketlerde gösterdiği sabır neyse bu felaketlerde de vatandaşım sabrı gösterdi, bundan sonra da gösterecektir."

"Başta AFAD olmak üzere, bu çalışmalarını belediyelerle yürütmektedir. Tüm illerimizde bakan arkadaşlarımla birlikte bu operasyonların koordinasyonunu yürütüyoruz. Devletin kurumları işbaşında. İkinci gün ve bugün duruma hakimiyet tesis edildi."

"Enkazlarda çalışmalar sürüyor, enkaz kaldırma çalışmalarını bakanlığımız yürütmeye başlıyor. Hedefimiz 1 yıl içinde toplu konut idaresiyle aynı şekilde Kahramanmaraş ve 9 ilimizde bunları gerçekleştireceğiz. Bizler vatandaşlarımızın asla sokakta kalmasına müsaade edemeyiz."

"Buradan bir duyuru yapıyorum. Benim vatandaşlarımdan Alanya, Antalya, Mersin gibi illerimizden otellerle görüştük. Vatandaşlarımız isterse burada kalmak, bu illerdeki otellere insanlarımızı yerleştiririz. Tüm ihtiyaçlarını otellerde karşılayacağız. Bu adımla işimizi çok daha kolaylaştırabileceğiz."

"Bugün daha rahatız, yarın daha da rahat olacağız. Bazı sıkıntılarımızı zamanla aşıyoruz. İllerimize yakıt destekleri gelmeye başladı. Çadırlardaki ısınma sıkıntılarımızı gidermiş olacağız."

"AFAD merkezinden yapılan açıklamalar dışında provokatörlere izin verilmemesini istiyorum. Bugün birlik olma ve dayanışma zamanıdır. Tüm imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız. Hasar tespitinin arından ailelere 10'ar bin lira destek ödeyeceğiz."