Son Dakika: Açık Cezaevi İzinleri İçin Flaş Gelişme... Mahkumlara Pandemi İzni Uzatılıyor

Son dakika haberi: Mahkumların pandemi izinleri ile ilgili son dakika açıklaması geldi. AK Parti 'den yapılan açıklama, binlerce mahkum ve mahkum yakınını sevindirdi.

Son Dakika: Açık Cezaevi İzinleri İçin Flaş Gelişme... Mahkumlara Pandemi İzni Uzatılıyor

Son dakika : Açık cezaevi izinleri uzuyor.

Coronavirüs pandemisi nedeniyle açık cezaevinde kalan mahkumlara izin verildi. İlk olarak verilen izin, pandeminin sona ermemesi nedeniyle uzatıldı. Daha sonra süre tekrar uzatıldı.

TEKRAR UZATILACAK

AK Partili Naci Bostancı yaptığı son dakika açıklamasında, Sağlık Bakanlığı 'nın izinleri tekrar uzatma önerisini sunduğunu söyledi. Bu öneri sonrası açık cezaevi izinlerinin yeniden uzatılması bekleniyor.

CTE 'den geçen ay yapılan uzatma açıklaması şu şekildeydi:

"7242 sayılı Kanun ile hüküm altına alınan 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun‘un Geçici 9. Maddesi ile; açık ceza infaz kurumlarında bulunan veya açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan ve uygun şartları taşıyan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle cezalarının infazına karar verilen hükümlüler, yasanın Resmi Gazetede yayımlanmak suretiyle yürürlüğe girdiği 14/04/2020 tarihi itibariyle 31/05/2020 tarihine kadar Covid-19 iznine gönderilmiştir. 

31 Mayıs 2020 tarihinde sona eren Covid-19 izin sürelerine ilişkin Sağlık Bakanlığının salgın riskinin ortadan kalkmamış olması sebebi ile Covid-19 izin sürelerinin uzatılması gerektiği şeklindeki önerileri üzerine, söz konusu yasa kapsamında Covid-19 izninden yaralanan hükümlülerin bu yasa kapsamındaki izin sürelerinin ilk önce 31 Mayıs 2020 tarihinden itibaren iki (2) ay süre ile daha sonra 31 Temmuz 2020 itibaren iki (2) ay süre ile uzatılmasına karar verilerek kamuoyuna duyurulmuştur.

Covid-19 iznine ilişkin sürelerin 30/09/2020 tarihinde sona erecek olması dolayısıyla, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün 25/09/2020 tarih ve 13588366-149-E-1540 sayılı yazısı ile Covid-19 pandemisine ilişkin salgın riskinin ortadan kalkmamış olması nedeniyle hükümlülere verilen Covid-19 izin sürelerinin iki (2)  ay süre ile uzatılmasına dair önerisi doğrultusunda ceza infaz kurumlarında bulunan veya açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan ve uygun şartları taşıyan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle cezalarının infazına karar verilen hükümlüler hakkındaki izin sürelerinin, 5275 sayılı Kanun’un Geçici 9/5. Maddesi uyarınca 30 Eylül 2020 tarihinden itibaren iki (2) ay süreyle uzatılmasına karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

SON GÜN NE ZAMAN?

Corona izni 30 eylül 2020 tarihi itibarıyla 2 ay daha uzatıldı. Buna göre izinler 30 Kasım 2020 günü  sona erecek.

30 KASIM SONRASI YENİDEN UZATILACAK

Sağlık Bakanlığı 'nın önerisi sonrası izinlerin yeniden uzatılması bekleniyor. AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı: Sağlık Bakanlığı'nın önerisi üzerine Adalet Bakanlığı'nın açık cezaevlerinde bulunanlara ikişer ay süreyle izin verme yetkisinin süresi kasım sonunda doluyordu. Meclis iki artı iki aylık süreyle uzatımına sıcak bakıyor. Konu ile ilgili düzenleme TBMM'ye gelecek. Sizce uzatılmalı mı? Yorum kısmı aşağıda.