SGK Açıkladı Emekli Maaşlarına Yüzde 30'dan Az Mı Zam Yapıldı?

Son Dakika. SGK’dan emekli zamları ile ilgili açıklama yapıldı. Emekli maaşlarına yapılan zam yüzde 30’dan az mı?

SGK Açıkladı Emekli Maaşlarına Yüzde 30'dan Az Mı Zam Yapıldı?

SGK’dan emekli maaşları ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Emekli olacaklar ile EYT’lilerin maaş zamlarına, mevcut emeklilerin yüzde 30’luk zammının aksine yüzde 18 zam yapıldığı iddiaları üzerine yapılan açıklamada söz konusu iddiaların doğru olmadığı belirtildi.

SGK tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Bazı basın yayın organlarında emeklilere yüzde 30 oranından daha düşük zam yapıldığına yönelik çıkan haberler nedeniyle aşağıda yer alan açıklamaları yapma ihtiyacı doğmuştur.

Sigortalıların aylıkları, hizmetin geçtiği dönemlerde geçerli olan aylık bağlama sistemlerinde belirlenen kurallar çerçevesinde aylık talep yılı esas alınarak hesaplanmaktadır.

Sigortalının gün ve kazançlarında bir değişiklik olmasa da her yılın TÜFE, gelişme hızı, aylık artışı verileri farklı olduğundan talep yılına göre aylık miktarı değişebilmektedir.

2023 yılı öncesinden bağlanan aylıklar dahil olmak üzere 2023 yılı talepte bulunanların aylıkları da yüzde 30 oranında artırılmıştır.

Aylık hesaplama sisteminde bir değişiklik yapılmamış, mevcut yasal düzenlemelerde yer alan kurallar çerçevesinde aylıklar hesaplanmaktadır.

Ayrıca EYT kapsamındaki sigortalılar için farklı bir aylık hesabı yapılmayacak hem TÜFE hem de refah payı dikkate alınarak aylıklar ödenecektir.

Yapılan son düzenleme ile en düşük aylık miktarı dosya bazında 5.500 TL’ye yükseltilmiş olduğundan 5.500 TL’nin altında emekli aylığı ödendiğine yönelik haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  /