Seyahat Yasağı Ne Zaman Kalkacak? Oteller Ne Zaman Açılacak? Tarih Açıklandı

Otobüs ve uçaklar ne zaman seferlere başlayacak? Seyahat yasağı ne zaman bitecek? Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptığı son dakika açıklamasında bu sorulara yanıt verdi.

Seyahat Yasağı Ne Zaman Kalkacak? Oteller Ne Zaman Açılacak? Tarih Açıklandı

Şehirlerarası seyahat için tarih açıklandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada pandemi sonrası ilan edilen şehirlerarası seyahat yasağı için dikkat çeken ifadelere yer verildi. Yapılan açıklamada yaz tatilinin nasıl olacağına , tatillerin hangi kurallar dahilinde yapılabileceğine yer verildi. 

OTELLERDE SOSYAL MESAFE OLACAK

Yapılan açıklamada ilk olarak otellerin yarı kapasiteyle hizmet vermeye başlayacağına yer verildi. Sahil ve havuz kenarlarında şezlong sayıları azaltılacak. Sosyal mesafe kuralı ise buna göre uygulanacak. Eğlence mekanları için de tedbirler alınacak ve otellerde açık büfeler açılmayacak. 

OTELLER NE ZAMAN AÇILACAK?

Yapılan açıklamada otellerin Mayıs ayı sonunda açılmasya başlanacağına yer verildi. Oteller açıldıktan sonra kapasitesinin yarısından fazla müşteri kabul etmeyecek. Açık büfe yemekler olmayacak ve herşey dahil sistem kaldırılıp butik hizmetler verilecek. 

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT

Hürriyet 'te yer alan haberde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, seyahat yasağı ile ilgili de açıklamada bulundu. Ersoy, eğer herhangi bir sürpriz yaşanmazsa Mayıs ayı sonunda seyahat yasağının kademeli olarak kalkacağını söyledi. 

Bakan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Böyle giderse ve gidişatta sıkıntı yaşanmazsa mayıs ayı sonu itibarıyla iç trafik başlayacak. Kontrollü iç hat uçuşlarıyla turizm sezonu açılacak. Bir sertifikasyon kurulu oluşturduk ve konaklamanın kurallarını belirledik. Çok kapsamlı bir kurallar bütünü. Konaklama tesisleriyle görüşmelerimiz sürüyor. Bu kurallara uymayı taahhüt edenlere sertifikasyon vereceğiz. Sertifikasyon alan tesisleri duyurarak, tatilciye ‘Buralara gidebilirsiniz’ diyeceğiz. Şehirlerarası seyahat ve iç hat seferleri de bu dönem başlayacak. Vaka açısından sıfır olan ülkelerle karşılıklı kapıları açabiliriz”

UÇAK SEFERLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK

Otellerin açılması sonrası uçuş seferleri de başlayacak  Uçaklarda orta koltuk boş kalacak ve yemek servislerinde sınırlama olacak. İnternet üzerinden bilet satışına teşvik planı yapılacak. 

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA