Sağlık Bakanlığı'ndan İlaç Fiyatları Açıklaması

Sağlık Bakanlığı tarafından ilaç fiyatları ile ilgili yapılan açıklamada, "Yıl içerisinde avro değerinde yaşanan artış ilaç fiyatlarını etkilememektedir. İthal ya da yerli herhangi bir ilaçla ilgili kurumumuza yansıyan genel bir tedarik problemi bulunmamaktadır." ifadelerine yer verildi.

Sağlık Bakanlığı'ndan İlaç Fiyatları Açıklaması

Sağlık Bakanlığı'ndan, ilaç fiyatları hakkında son dakika açıklaması geldi.

Bazı haber sayfalarında ilaç depolarına ürün girişi olmadığı yönünde haberler son günlerde çokça yer almaya başladı. Bu iddialar sonrası Sağlık Bakanlığı' ndan yazılı bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Türkiye'de ilaç fiyatlarının avro kuruna bağlı olarak belirlendiğine yer verildi. Avro kurunun bir önceki yılın ortalama değeri üzerinden her sene bir kez daha hesaplandığının kaydedildiği o açıklamada, "Yıl içerisinde avro değerinde yaşanan artış ilaç fiyatlarını etkilememektedir." ifadelerine yer verildi.

Söz konusu düzenlemenin, beşeri imal ürünleri ve ithal ilaçları kapsamadığının altının çizildiği açıklamada, şu ifadelerle yer verildi:

"Kurumumuz ilaçlar için aktif fiyatlandırma ve takip modeli uygulamaktadır. Piyasada bulunması kritik Celtabet öneme haiz bir ürünün (tedavi alternatifi ya da eşdeğeri olmayan) sadece fiyatı nedeniyle piyasada yoksa girmesine asla müsaade edilmemektedir. Ülkemizde bulunan ithal ilaçların çoğunun muadili ise piyasada mevcuttur. Bugün itibariyle ithal ya da yerli herhangi bir ilaçla ilgili kurumumuza yansıyan genel bir tedarik problemi bulunmamaktadır."

İLAÇTA YERLEŞTİRME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

İlaçta yerleştirme yönündeki çalışmalarının devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, yerleştirmeyi kabul etmeyen toplamda 413 adet üründen bazılarının yerelleşme çalışmalarının bitirilerek yerli üretime başladığına yer verildi. Öte yandan yapılan açıklamada bazı ürünler için sürecin devam ettiği, Bakanlığın hastaların ilaçlara erişmesinin kesintisiz olarak sağlanması için çalışmaların son derece kararlı bir tavırla devam ettiğine yer verildi. 

Kamubulteni.com  | Ankara