Sağlık Bakanı: İlaç Fiyatlarına Yüzde 26,4 Zam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada ilaç fiyatlarının 2019 yılı zam oranını kamuoyuna duyurdu.

Sağlık Bakanı: İlaç Fiyatlarına Yüzde 26,4 Zam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı son  açıklamada, ilaç fiyatlarına yüzde 26,4 'lük bir zam uygulanacağını söyledi. Söz konusu açıklamada zamların 19 Şubat 2019 tarihinden itibaren geçerli olacağına yer verildi.

Sendika, dernek ve firma temsilcilerinden oluşan ilaç sektörü yetkilileriyle Sağlık Bakanlığı binasında bir araya gelen ve bir toplantı düzenleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantıda bu yıl ilaca gelecek zam oranını görüştü. Görüşme sonrası açıklama yapan Bakan Koca, her yıl Şubat ayının 15 ’ine kadar tebliğ gereği fiyat güncellemesi yapılması ve 5 gün içinde de bu tebliğin uygulanması gerektiğine dikkatleri çekti.

Bakan Koca yaptığı açıklamada, “Sektörler özellikle geldiğimiz noktada biz bu yıl için uygulanmak üzere sabit bir oranda anlaşmış olduk. Bu oran bundan sonraki süreçte de özellikle Euro kuru yüzde 70 ile çarpılarak elde edilen bir oran oluyordu. Bundan sonraki süreçte bunu yüzde 60 olarak uygulayıp bu yılki zam oranını yüzde 26.4 olarak uygulanmasını hep birlikte karar vermiş olduk” ifadelerini kullandı.

CEZALAR KESİLDİ

Hastaların son birkaç haftada yer yer ilaç sorunu yaşadığını, bazı ilaçların bulunmadığını bildiklerini kaydederek açıklamasını sürdüren Bakan Koca, “Bu çerçevede de sahada 900 denetim elemanımız aktif, devrede oldu. İdari ceza olarak kestiğimiz epey kuruluş oldu. Denetimleri devam ettiriyor olacağız. Bundan sonraki süreçte üretici paydaşlarımızla görüşmelerimizde ilaç sıkıntısının yaşanacağını düşünmüyoruz” dedi.

Kamubulteni.com  | Ankara