Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Ülkemizde Koronavirüs Taşıyan İnsanlar Olabilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'in Wuhan kentinde ilk olarak görülen ve kısa sürede dünyaya yayılan koronavirüse yönelik alınan tedbirler ve son duruma ilişkin bilgilendirme yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Ülkemizde Koronavirüs Taşıyan İnsanlar Olabilir

Türkiye'de 2 Mart 2020 tarihi itibariyle hiç bir koronavirüs vakasının tespit edilmediğni söyleyen Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs için oluşturulan bilim kurulunun aldığı tedbir ve önlemlere dair bilgilendirme yaptı. 

Bakan Koca'nın açıklamasından satır başları şu şekilde:

Bugüne kadar ülkemizde herhangi bir vakaya rastlanmadı.

Çevremizde birçok ülkede korona enfeksiyonun görüldüğünü biliyoruz. Özellikle İran’da bu sayıların giderek arttığını biliyoruz. Sınırda tedbirlerimizi daha yoğun uyguluyoruz. Biz özellikle sınırda gelmek isteyen vatandaşlarımız muayeneleri yapılarak, bir hastalık bulgusu varsa hastanede takibi ve testleri yapıldıktan sonra nasıl bir algoritma ile gönderileceği sağlık çalışanlarımız tarafından biliniyor. Herhangi bir bulgusu yoksa biz mümkün mertebe 14 güne tamamladıktan sonra süreci bitirmek istiyoruz. Bizim ülke içindeki vatandaşımızı da korumak anlamında bu süreci hassasiyetle götürmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Ve sınırlarımızı etrafımızdaki ülkeleri kuşattığını biliyoruz.

KAPIMIZDA BİR SALGIN OLDUĞUNU BİLİYORUZ, BU VİRÜSÜ TAŞIYAN İNSANLAR DA OLABİLİR

Kapımızda bir salgın olduğunu biliyoruz. Belki de bu süreçte bu virüsü taşıyan içimizde insanlar da olabilir. Dün, önceki gün veya 14 gün itibariyle bölgede olup ülkeye giriş yapmış vatandaşımız da var. Bu beş ülke özellikle olmak kaydıyla yurt dışında seyahat etmiş olan kişilerin kalabalık ortamlara girmemelerini ve mümkün mertebe son 14 gün günlerini evde geçirmelerini önemsiyoruz. Genelde seyahat edenlerin gençler olduğunu biliyoruz. Risk oluşturmayabilir o kişilerle ilgili. Fakat bu seyahat etmiş kişilerin bulaştırıcılığının yüksek olduğunu ve mümkün mertebe ev ortamında 14 gününü tamamlamalarını, temas halinde olanların da riayet etmelerini ve insanlarla yakın temas içinde olmamalarını özellikle istiyoruz. Karantina olarak gördüğümüz ülkeden gelmiş olanların 14 gün kalabalık ortamlara girmemelerini, herhangi bir bulgusu olduğunda, ateş gibi, öksürük gibi olduğunda maskesini takarak müracaat etmelerini önemsiyoruz.