MHP'den 'EYT' Açıklaması: Emeklilikte Yaşa Takılanlar Teklifinden Vazgeçmedik

Milliyetçi Hareket Partisi Sakarya Milletvekili ve TBMM Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, MHP'nin Emeklilikte Yaşa Takılanlar teklifinden vazgeçmediğini, EYT ve 3600 Ek Gösterge konusunda  , diğer kanun teklifleri konusunda duruşunu değiştirmediğini söyledi.

MHP'den 'EYT' Açıklaması: Emeklilikte Yaşa Takılanlar Teklifinden Vazgeçmedik

Konuyla ilgili konuşan MHP'li Bülbül, "Milliyetçi Hareket Partisi, her zaman ifade ettiği gibi, vatandaşımızın sıkıntılarına samimiyetle çare olmaya çalışmakta, bu konuda Mecliste uzlaşmanın temin edilmesiyle gerekli yasaların çıkarılmasına gayret sarf etmektedir. Bu konuda, daha önceden vermiş olduğumuz, EYT'yle, emeklilikte yaşa takılanlarla alakalı kanun tekliflerimiz, ek göstergeden bir kısım memurların, kamu görevlilerinin faydalanmasına ilişkin vermiş olduğumuz kanun tekliflerimiz ve buna benzer bütün yasal çalışmalarımız hâlen devam etmekte, Meclis gündeminde hâlihazırda mevcut bulunmaktadır. Bu konuda Milliyetçi Hareket Partisinin vermiş olduğu sözlerden vazgeçtiğini, Milliyetçi Hareket Partisinin bu konuda bir tavır değişikliği içerisinde olduğunu ifade etmek tam manasıyla bühtandır." dedi.

MHP'nin ilgili tüm iddiaları reddettiğini söyleyen MHP Grup Başkanvekili Bülbül, Cumhur İttifakı ruhuyla, Türkiye'nin önündeki meseleleri, problemleri, Türkiye güvenliği ve memleketin milli üniter yapısına yönelik tehditleri bertaraf etmek ve aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı sisteminin kökleşmesinin temini için çalışacaklarını söyledi.

"MHP TEKLİFLERİ DESTEKLEMEK ZORUNDA DEĞİLDİR"

MHP'li Bülbül, "Bu noktada Milliyetçi hareket Partisi, sistemi tıkayan, sistemi bloke eden değil; Milliyetçi Hareket Partisi, sistemin önünü açan, her zaman olduğu gibi, Türkiye'de sistemsel olarak ortaya çıkabilecek problemleri önceden tespit ve teşhis edip bunların önüne geçmeye çalışan bir tarzda siyaset uygulamaktadır. Bizler, yasama organından çıkacak olan kanunların yürütme organı tarafından da sıhhatli bir şekilde uygulanacağı zemini temin etmek durumundayız. Bu noktada, Milliyetçi Hareket Partisi, dün olduğu gibi bugün de bu hususlarda uzlaşmadan yanadır. Emeklilikte yaşa takılanların probleminin çözülmesi için, bugün, Türkiye'de, bu manada… Meclis çatısı altında birinci parti durumunda olan Adalet ve Kalkınma Partisinin de katkısı temin edilerek, onlarla birlikte uzlaşma içerisinde, bu emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın probleminin çözülmesi gerektiği kanaatindeyiz. Bunun dışında problem çözmeye çalışanlar hariçten gazel okumaktadırlar. Gerçeklerle, gerçeğe uygun bir şekilde konuşmamakta, siyasetlerini çarpıtmaktadırlar. Milliyetçi Hareket Partisinin duruşunu bu noktada sorgulamaya çalışmak kimsenin haddi değildir. Milliyetçi Hareket Partisi de ne gerekçesinde ne kanun hazırlığında içerisinde bulunmadığı, kanuni ve hukuki zeminde de teknik olarak da içerisinde birçok problemi ihtiva eden ve yeni birtakım problemlere yol açacak olan kanuni düzenlemeleri, teklifleri desteklemek mecburiyetinde değildir." dedi.

İYİ PARTİ : EYT TEKLİFİNİZİ GETİRİN KABUL EDELİM

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, emeklilikte yaşa takılanlar konusunda hangi partiden teklif gelirse gelsin kabul edeceklerini söyledi. Bahşi, "Meclis açıldığı ilk günden bu yana insanlarımızın sorunlarını gerek kanun teklifleri gerek araştırma önergeleri gerekse soru önergeleriyle tek tek bu kürsüden dile getirmeye çalışıyoruz. Bilindiği gibi önceki gün EYT'yi yine yeniden dile getirdik. Muğla Milletvekilimiz Sayın Metin Ergun'un teklifi Genel Kurulda ret oyuyla reddedildi. Ret oyu veren partilerin bir kısmı dediler ki: "Bu önerge, bu yasa teklifi alelacele hazırlanmış, kabul edildiği takdirde bir sürü sıkıntı yaşanacaktır." Biz de diyoruz ki: Siz bir önerge getirin EYT konusunda, biz size destek olalım. İYİ PARTİ hiçbir zaman EYT konusunda köstek olmayacaktır. EYT, İYİ PARTİ'ye takılmayacaktır. Getirin önergenizi, getirin teklifinizi biz sizin teklifinizi kabul edelim" dedi.

MHP, İYİ PARTİNİN TEKLİFİNİ REDDETMİŞTİ

MHP'li Akçay, geçtiğimiz gün TBMM'de gündeme gelen İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun'un EYT teklifini parti grubu olarak reddedeceklerini, ilgili düzenlemenin hatalar barındırdığını söylemişti. MHP TBMM Grup Başkanvekili Akçay, "Kanun çıkarmak çok ciddi bir iştir, çalakalem hazırlanan kanun teklifleri kaş yapayım derken bazen de göz çıkartır. Bu, biraz evvel kürsüde konuşması yapılan kanun teklifinin üç önemli -hem mahiyet itibarıyla hem de teknik itibarıyla- hatası ve kusuru vardır. Öncelikle, bu kanun teklifinin faraza yasalaşması durumunda bugün prim gün sayısını doldurup da yaş şartını dolduramayanlar emekli olacak. Kanun teklifinin yasalaşmasından bir gün sonra prim gün sayısını dolduranlar emekli olamamaktadır bu kanun teklifine göre. Dolayısıyla bu kanun teklifinin yasalaşması durumunda başka yeni mağduriyetler yaşanacaktır, bu birincisi.atandaş 1999'dan önce sigortalı olmakla birlikte sigortalı olduğu tarihteki emeklilik için gereken koşulları bu kanun teklifinin kabulünden sonraki 181'inci günde tamamlıyorsa o zaman ne yapılacak? Yani altı ay yüz seksen gün, 181'inci günde süresini tamamlayanın da yine bu teklife göre önü kapatılıyor." şeklinde konuşmuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.