Kurban Bayramı Öncesi Önemli Uyarı 'Bunlara Mutlaka Dikkat Edin'

Prof. Dr. Haluk Çelik'ten Kurban Bayramı öncesi hem üretici hem tüketicileri yakından ilgilendiren önemli uyarılar.

Kurban Bayramı Öncesi Önemli Uyarı 'Bunlara Mutlaka Dikkat Edin'

Kurbanlıklara sadece tedavi amaçlı antibiyotik verilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Haluk Çelik, "Beslenme ya da kilo artışı amacıyla kullanılan antibiyotik kalıntıları tüketim yoluyla insana geçebilir. Bu bakterilerin direnç kazanmasına ve mikroorganizmalara bağlı hastalık oluştuğunda antibiyotiklerin etki etmemesine neden olur" ifadelerini kullandı.

KİLO ARTIŞI İÇİN ANTİBİYOTİK VERİLMESİ SAĞLIKLI DEĞİL

Kurban Bayramı öncesi hayvanlarda kilo fazlalığı sağlamak maksadıyla antibiyotik verilmesinin sağlıksız oplduğunu söyleyen Prof. Dr. Çelik, "Beslenme ya da kilo artışı sağlamak amacıyla antibiyotik ve benzeri ilaçların kullanılmaması gerekiyor. Bu mevzuatta da yer alıyor. Tedavi amaçlı kullanımda da antibiyotiklerin hayvanın vücudundan atılma süreleri vardır. Bu sürelere uygun olarak hayvanların bekletilmesi daha sonra kesime sevk edilmesi veya sağım hayvanlarında sütlerinin bu süre sonunda sağılması gerekmektedir." Forvetbet dedi.

ETİN BİR GÜN SONRA TÜKETİLMESİ GEREKİR

Etin çok önemli bir gıda maddesi olduğunu fakat çabuk bozulduğunu söyleyen Çelik, etlerin kısa sürede soğutulması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Çelik, "Etlerin kısa sürede soğutulması önemlidir. Gerekli hijyenik koşullarda kurban kesildikten sonra parçalara ayrılır. Buzdolabı sıcaklığında muhafazaya alınması gerekir. Dikkat edilmesi gereken bir hususta, bazı etlerde direk dondurulabiliyor. Et kalitesi açısından kesimden sonra hemen dondurulmaması önem taşır. Hemen dondurursak, kesimden sonra biz et olarak tanımlamıyoruz, kas halindedir. Bunun ete dönüşmesi için belirli biyokimyasal reaksiyonların olması gerekir. Bu da belli bir süreyi almaktadır. Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık hayvanlarda bu oran yaklaşık bir güne denk gelir. Bir günlük süreç içerisinde hayvanlar soğuk muhafazaya alınır ama etin kaslarındaki iç ısıların çok fazla düşmemesi ve dondurulmaması önemlidir. Aksi halde et kalitesi bozulur. Bu şekillendikten sonra lezzet ve aroma oluşur. Bu nedene etin yaklaşık bir gün sonra tüketilmesini tavsiye ediyoruz" uyarılarında bulundu.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA