Küçük Esnafa Beklenen Müjde Geldi: İşte Vergi Muafiyetinin Ayrıntıları

Daha önce yapılan açıklamaya ile küçük esnafın vergiden muaf olacağı belirtilmişti. Uygulanacak vergi istisnasının detayları resmi gazetede açıklandı.

Küçük Esnafa Beklenen Müjde Geldi: İşte Vergi Muafiyetinin Ayrıntıları

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) 7338 sayılı Kanunla getirilen ve 1 Ocak 2021'den itibaren elde edilen kazançlara uygulanmak üzere yürürlüğe giren basit usul mükelleflere ilişkin kazanç istisnasının uygulamasına yönelik açıklama ve örneklerin yer aldığı Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Destekler için ödenen kira, hasılat, yazılan ve alınan fatura miktarına limit getirildi.

AA'nın haberine göre, basit usulde vergilendirilen mükelleflerin, beyanname verme ile defter tutma yükümlülükleri bulunmuyor.

Buna göre, kendi işinde çalışan ve 2022 yılı için büyükşehirlerde 16 bin lira, diğer yerlerde 10 bin lira kira limitini aşmayan ve yine 2022 yılı alış tutarları 200 bin lirayı, satış tutarları 320 bin lirayı, hizmet niteliğinde iş yapanlarda iş hasılatı 100 bin lirayı aşmayan mükellefler basit usulden faydalanıyor. Destek için bazı ayrıntılara sizler için aşağıda derledik:

  • Bu mükelleflerin tevkifat sorumlulukları olmayacak ayrıca teslim ve hizmetleri de KDV'den istisna olacak.
  • Basit usule tabi olan berber, kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, kaportacı, lastikçi, tornacı, çay ocağı işleticisi, bakkal, terzi, tamirci, taksici, dolmuşçu gibi yaklaşık 840 bin küçük esnafın ticari kazançları gelir vergisinden istisna edildi. Bu mükelleflere yapılan ödemeler üzerinden vergi tevkifatı da yapılmayacak.
  • Basit usulde kazanç istisnasından yararlanacak olan mükellefler, istisna kapsamındaki bu kazançlar için yıllık beyanname vermeyecek ve kira geliri gibi beyana tabi başkaca gelirleri nedeniyle beyanname vermeleri halinde de bu kazançlarını beyannameye dahil etmeyecekler.
  • İnternet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satış yapanlar da basit usulden faydalanabilecek
  • YouTuberlar da basit usulden faydalanabilecek.
  • Birden fazla motorlu araçla veya birden fazla iş yerinde ticari faaliyette bulunulduğu durumlar "kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak" şartının ihlali sayılacak ve dolayısıyla basit usulden faydalanılamayacak.

Esnaf için uygulanacak bu desteği nasıl buldunuz? Yorum kısmında görüşlerinizi bekliyoruz.

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

https://www.kamubulteni.com/images/upload/KAMUBULTENY_GOOGLE_PLAY.png https://www.kamubulteni.com/images/upload/KAMUBULTENY_GOOGLE_PLAY.png https://www.kamubulteni.com/images/upload/KAMUBULTENY_IOS.png https://www.kamubulteni.com/images/upload/KAMUBULTENY_IOS.png

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!