Korona Salgını Devam Ederken KAWASAKİ Hastalığı Ortaya Çıktı-İşte Belirtileri

Korona salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken Avrupa 'da yeni bir hastalık ortaya çıktı. Kawasaki adı verilen yeni bir hastalık Avrupa 'da görülürken , bu hastalığın Türkiye 'de görülme ihtimali hakkında açıklama geldi.  İşte hastalığın belirtileri.

Korona Salgını Devam Ederken KAWASAKİ Hastalığı Ortaya Çıktı-İşte Belirtileri

Korona salgını devam ederken bir salgın tehlikesi daha.

Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi, Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Erdem bir son dakika açıklaması yaptı ve  Kovid-19'un çocuklarda görülen Kawasaki hastalığına yol açtığına dair ispatlanmış, elde edilmiş net bir bilgi olmadığını söyledi.

KAWASAKİ HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Hastalığın belirtilerinin yüksek ateş, döküntü, gözlerde kızarıklık olduğunu söyleyerek açıklamasına  başlayan Erdem, "Bu bulgular birçok viral hastalıkta da olabilir. Koronavirüs bu tabloya yol açabilecek virüslerden birisi pekala olabilir. Koronavirüsün ateşe sebep olduğu, çocuklarda her türlü döküntülü tabloya sebep olduğunu biliyoruz. Yine küçük çocuklarda karın ağrısı kusma ishal tablosuna yol açtığını da biliyoruz. Burada elbette bir sebep sonuç ilişkisi olabilir ama bugün için bunu ispatlamış durumda değiliz." ifadelerini kullandı.

AYNI ANDA GÖRÜLDÜ

İki hastalığın da aynı anda tek çocukta görüldüğünü söyleyerek sözlerini sürdüren Erdem, "Bugün bildiklerimiz daha çok birbirine eşlik eden tablolar gibi durmaktadır. Elimizde 2020 yılına ait, 2 hastalığın da aynı çocukta görüldüğünü iddia eden sadece bir bilimsel yayın mevcut. Burada sebep-sonuç ilişkisi kurulmuyor, aynı hastada görüldüğü bildiriliyor. 2005 ve 2016'da yine eski tip koronavirüslerin Kawasaki  hastalığı geçiren çocuklarda saptanmış olduğunu literatürden biliyoruz. Ancak sadece koronavirüs değil, diğer virüslerin de sıkça saptandığı bilinmektedir. Bu, şu an için bildiklerimizden daha fazla bir şey söylemiyor. Bunları zaten biliyorduk." dedi. 

KAWASAKİ HASTALIĞI BULAŞICI MI?

Kawasaki hastalığının bulaşıcı olup olmadıı konusuna değinen Erdem, hastalığın bulaşıcı olduğunun düşünülmediğini söyleyerek, "Bu tür bir tabloyla karşılaşılırsa, Kawasaki hastalığı kriterlerine uygun şekilde tanı konulursa hem Kawasaki hastalığı uygun şekilde tedavi edilmeli hem de Kovid-19 enfeksiyonu için destek tedavisi verilip her türlü izolasyon kuralına uyulmalıdır. Bugünkü bilgelerimiz ışığında Kawasaki hastalığının bulaşması veya Türkiye'de bir salgına dönüşmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Kovid-19 için de bilinen ve önerilen tedbirleri almaya çok sıkı şekilde devam edilmelidir" ifadelerini kullandı.

HASTALIK KENDİSİNİ NASIL GÖSTERİR?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony de Kawasaki hastalığının gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklarda sonradan gelişen kalp hastalıklarının başında geldiğine değinirken, hastalığın kendisini gösterme şeklini şu şekilde açıkladı:

"Ani başlayan ve genellikle uzun süren (5 günden fazla) dirençli yüksek ateş, vücutta yaygın görülebilen döküntüler, göz beyazında görülen ve iltihabı olmayan aşırı kırmızılık, lenf bezlerinde büyüme, el ve ayaklarda kırmızı döküntüler ve şişlik, ağız içinde yaralar, boğazda kızarıklık, dilde çilek yüzeyi görüntüsü. Eğer koroner kalp rahatsızlığı görülmeye başlandıysa belirtilerden 3 tanesi de Kawasaki sendromu tanısı için yeterlidir."

HASTALIK NASIL NEREDEN BULAŞIYOR?

Kawasaki sendromuna koronavirüslerin sebep olduğunu savunan Antony, bugüne kadar yapılan çalışmaların hastalığın nedenini tam olarak bulamadığını söyledi.  Bu konuda çalışmaların devam ettiğini söyleyen Antony, "Bu çalışmalardan en önemlisi 2005'te ABD'de yayımlanan ve çocuk enfeksiyon hastalıkları için çok önemli bir kaynak olarak görülen Journal of Infectious Disease dergisinde yer alan bir makaledir. Bu çalışmada, Kawasaki sendromu tanısı konulan 11 çocuktan 8'inde solunum yollarına yerleşmiş koronavirüs tespit edilmiştir" dedi. 

HAYATİ TEHLİKE VAR MI?

Antony sözlerini , "Dünyada görülen koronavirüs vakalarında genel popülasyona göre en az riskli grup çocuklar olarak görülüyor. Koronavirüs enfeksiyonu çocuklarda daha hafif seyrediyor ve çocuklarda bildirilen koronavirüse bağlı olumsuz sonuçlar neredeyse sıfıra yakın. Avrupa'da bildirilmeye başlanan Kawasaki sendromu karşısında aileler sakin olsun ve panik yapmasın. Bildirilen Kawasaki sendromu vakalarında hastaların durumu iyi. Hayati tehlike oluşturacak bir durum söz konusu değil." şeklinde tamamladı.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA