Kira Artışları İçin 3 Bakanlıktan Önemli Çalışma

Son Dakika. Türkiye’nin dört bir yanında artan fahiş kira bedelleri kiracıları zor durumda bırakırken durum, kiracılar ve ev sahiplerini karşı karşıya getiriyor. Çözüm için 3 bakanlık bu akşam kritik bir toplantı yapıyor.

Kira Artışları İçin 3 Bakanlıktan Önemli Çalışma

Kira artışlarından ciddi oranda etkilenen kiracılar için hükümet düğmeye bastı. 3 bakanlık, artan fahiş orandaki kira bedelleri için çalışma yaptığını duyurdu. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı ortak bir proje için bir araya geldi. Yapılan son dakika açıklamasında konu ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklimlendirme Bakanı Murat Kurum başkanlığında 3 bakanlıkta üst düzey yöneticiler bu akşam saat 19.00’da toplanacak.

Makul Bir Formül

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Şu kadarını ifade edebilirim, hem ev sahibinin hukukunu, hem de kiracının hukukunu koruyacak makul bir formül ortaya çıkarsa, biz bu formülle ilgili adım atabiliriz" dedi.

Kiracıları ve Kiralayanı Koruyan Hükümler

3 bakanlığın ortaklaşa yasal bir düzenleme yapıldığını belirttiği çalışma için Adalet Bakanı Bozdağ, bu düzenlemede kiracıları ve kiralayanı koruyan önemli maddelerin olduğunu belirterek "Bizim, Borçlar Kanunu'nda esasında kiracıları, kiralayanı koruyan önemli hükümler var. Kötü niyetli bir şekilde bu konuda hareket edilmemiş olsa bu düzenlemeler hem kiracıları hem de ev sahiplerini gerçekten koruyor, her türlü değişime olumsuzluğa karşı da koruyor. Önemli olan burada yasanın tanıdığı bu imkanları kullanmaktan geçiyor. Ancak son zamanlarda Türkiye'de de görüyoruz, haberlerde de pek çok yerde özellikle büyükşehirler daha çok yoğun olmak üzere bu konularda maalesef kiracıları zorlayan ve onları çıkarmak isteyen ve bu konuda kiracının karşılayamayacağı miktarda artış talep eden ev sahipleri olduğuna dair ciddi haberler var.

3 Bakanlık Bir Arada

Bu konu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın esasında konusu. Onlar bu konuda bir çalışma yapıyorlar, Maliye Bakanı'yla ile beraber. Adalet Bakanlığı olarak da biz de bu çalışmalara katkı veriyoruz. Henüz çalışma bitmiş değil, sürüyor. Ortada bir mesele var, bu meseleye de vaziyet ediliyor, bununla ilgili bir çalışma yürüyor. Serbest sözleşme ilkeleri çerçevesinde kiralayan ile kiracı arasındaki ilişki ile şekilleniyor. Ama yasa, bu noktada asgari müşterekleri ortaya koyuyor ve usulü koyuyor, burada haksızlık yapmak isteyene karşı kiracıyı da koruyor, ev sahibini de kiracıya karşı koruyan pek çok hükümler var. Şu kadarını ifade edebilirim, hem ev sahibinin hukukunu, hem de kiracının hukukunu koruyacak makul bir formül ortaya çıkarsa, biz bu formülle ilgili adım atabiliriz" ifadelerini kullandı.

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  / 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum