İlber Ortaylı'dan Flaş Kadir Mısıroğlu Açıklaması

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kadir Mısıroğlu 'nun söylediği "Çanakkale Savaşı'nın yönünü değiştiren 'Almanların varlığı' diyor" ifadesine tepki gösterdi ve "Fesli böyle yazıyordu, tamamen cahil, dışarıdan empoze edilmiş, gelişmemiş beyinlerine uymuş laflar" ifadelerini kullandı.

İlber Ortaylı'dan Flaş Kadir Mısıroğlu Açıklaması

İlber Hoca 'dan Atatürk açıklaması.

Cnn Türk ekranlarında yayımlanan Hafta Sonu adlı programa katılan Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı 10 Kasım 'ın yıldönümünde dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

Gazeteci Hakan Çelik 'in sorularını yanıtlayan İlber Ortaylı, dış siyaset gündemine de değindi. 

"Bir kesim insan, Çanakkale Savaşı'nın yönünü değiştiren 'Almanların varlığı' diyor" ifadesini İlber Ortaylı 'ya yöneltti. 

Bu ifadeler üzerine İlber Ortaylı şunları söyledi:

"Onun bir kesim insan demiyor, onu Türkiye coğrafyasının belirli bir bölümündeki insanlar diyor. Bir tanesi öldü, fesli böyle yazıyordu. Bir tanesi daha yazıyor bir gazetede. Bunlara bazen cevap veriyorum, burada söylemeye gerek yok. Bunların sloganı şu, 'Çanakkale'de İngiliz komutanlarla Almanlar kavga ediyordu'. Tamamen cahil, dışarıdan empoze edilmiş, bunların geri kafalarına da uymuş.

Geri kafa derken, gelişmemiş beyinlerine uymuş laflar. Karadeniz'in dalgalarına bakarak, oturup da kahvede söylenen laflar çok manidardır. İşin kötü tarafı da var, bazı yerler maalesef Rus işgaline de uğradı biliyorsunuz. Sarıkamış'tan hemen sonra. Ve bunlar savaş dışı kaldı bu bölgeler. Buradan asker de toplanmıyor. Onun için böyle kendine göre efsaneler çıkıyor harp için. İngiliz komutanlar Çanakkale'de fevkalade beceriksiz insanlar."

Diğer kadın-erkek vatandaşlarla bilgi alış verişi için TIKLA KATIL

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA