İcralık Borçlara Devlet Desteği Geldi

Dar gelirlilerin icra borçlarına yönelik hükümet tarafından yeni bir destek paketi hazırlandı. Paket kapsamında 6 milyon dar gelirli vatandaşın 30 milyar TL tutarındaki icralık borçları, devlet tarafından karşılanacak.

İcralık Borçlara Devlet Desteği Geldi

Hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı dar gelirlilere destek paketiyle ilgili önemli gelişmeler yaşandı. Hazırlanan paketle 6 milyona yakın vatandaşın icra takibine düşen 30 milyar lira civarındaki borcu tasfiye edileceği belirtildi.

NTV'de yer alan habere göre paket iki ayaklı olacak. İlk olarak, 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar olan borcu icradan düşecek. Bu amaçla ailelerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterecek ve vergiden düşecek. Böylece bu kapsamdaki vatandaşların borcu kamu maliyesinden karşılanmış olacak.

Paketin ikinci ayağını ise takibi varlık yönetim şirketleri tarafından yapılan icradaki borçlar oluşturacak. Bir milyona yakın vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını devlet üstlenecek. Düzenleme en kısa sürede Meclis'ten yasa çıkarılarak yürürlüğe girecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda konuyla ilgili ayrıntıları vermiş ve şu şekilde konuşmuştu: "Kamu maliyesine önemli bir yük getirmeden bu borçların tasfiyesini amaçlıyoruz. Bu borçlarda varlık yönetim şirketleri ve işletme hesabına göre defter tutan şirket veya kurumlar alacaklı tarafı oluşturuyor. Borçlular ise gerçek kişi. Vatandaşlar 30 milyar liraya yakın icra borç yükünden kurtulacak. Bu sayede küresel ekonomik kriz ve salgının en fazla etkilediği alt gelir düzeyindeki vatandaşların icralık borçlarının tasfiyesi gerçekleşecek."