HÜKÜMET KANADI SEÇİM TARTIŞMALARINA SON NOKTAYI KOYDU

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın seçim tarihiyle ilgili açıklama yaptı: Şu anda 14 Mayıs'ta olacak gibi görünüyor.

HÜKÜMET KANADI SEÇİM TARTIŞMALARINA SON NOKTAYI KOYDU

Yaşanan deprem felaketinin ardından seçimlerin erteleneceğine yönelik tartışmalar devam ederken, cumhurbaşkanlığından dikkat çeken bir açıklama geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ABD basınına konuştu. CNN International'dan Becky Anderson'un programına konuk olan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Önümüzdeki günlerde aksi yönde bir siyasi mutabakat olmadıkça eğilim, seçimin vaktinde yapılması yönünde. Şu anda 14 Mayıs'ta olacak gibi görünüyor." Dedi.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen, binlerce kişinin hayatını kaybettiği depremlerin ardından cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ne zaman olacağına yönelik tartışmalar başladı. Muhalefet partileri, seçimlerin ertelenmemesi gerektiğini belirtirken hükümet kanadı ise ülkenin büyük bir felaketle yüz yüze olduğunu söyleyerek, bunu tartışmanın doğru olmadığını söyledi.

Öte yandan AK Parti'nin kurucularından eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, devlet bürokrasisinin vatandaşlarımızın yaralarına merhem olmasına odaklanması için seçimlerin ivedilikle ertelenmesi lazım" demişti. Arınç'ın açıklaması tartışmalara yol açarken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Savaş olmadığına göre seçim ertelenemez" yorumunu yapmıştı.

Ayrıca, Bloomberg ajansı da daha önce Erdoğan'ın seçim takvimi planına bağlı kalmak istediğini aktarmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kurmaylarıyla geçen hafta seçim takvimi konusunda görüşmelerde bulunduğunu yazan Bloombeg, bu görüşmeler sonucu 14 Mayıs tarihinin öne çıktığını, ancak 18 Haziran tarihinin de masada tutulduğunu bildirmişti.