Fahrettin Koca Özür Diledi: "Yarın Açıklama Yapacağım"

Son dakika haberi: Cenaze törenindeki görüntüler sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir özür mesajı yayımladı.

Fahrettin Koca Özür Diledi: "Yarın Açıklama Yapacağım"

Özür dileyen Bakan Koca: "Yarın açıklama yapacağım" dedi.

Sağlık Bakanı Koca bir son dakika açıklamasında bulundu ve son günlerdeki 'bedava aşı' iddialarıyla ilgili konuştu. Bakan Koca yaptığı açıklamada, ''Verilmeyecek hesabım yok, yarın açıklama yapacağım'' açıklamasını yaptı.

BEDAVA AŞIYA PARA VERİLİYOR İDDİASI

Son dönemlerde sosyal medya üzerinde ortaya atılan iddiada 'Bedava aşıya para veriliyor' denilmişti. Bu iddialar ile ilgili konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Verilmeyecek hesabım yok. Yarın yapacağım toplantıyla detaylı bir açıklama yapacağım" dedi.

BAKAN KOCA ÖZÜR DİLEDİ

Geçtiğimiz gün Saraç'ın cenaze töreninde sosyal mesafe kuralına uyulmaması, fazla kişinin katılması tepki çekmişti. Cenazelerdeki sosyal mesafelerle ilgili de Koca, "Cenazelerde sosyal mesafenin kalkacağını öngörmeliydim. Bu benim kusurum. Bu nedenle ben vatandaşlarımdan özür diliyorum" ifadelerini kullandı.

Çin’den gelen 1 milyon doz ücretsiz aşının Devlet Malzeme Ofisine (DMO) her bir dozu 12 dolardan fatura edildiği iddiasına yönelik açıklama yapan Bakan Koca, şunları kaydetti:

“Ben özellikle pandemi sürecinde merkezde durarak 83 milyon vatandaşımıza eşit şekilde hizmet etme gayreti içinde oldum. Maalesef bu dönemde vatandaşımızın zihnini bulandırmak ve siyasi arenaya çekmek isteyenler oluyor.

Vatandaşımıza bu anlamda veremeyecek hiçbir hesabımız yok. Ben bu yaklaşımı, davranışı, birlik ve beraberliği bozma noktasındaki bu yaklaşımı ahlaki bulmuyorum. Veremeyecek hiçbir hesabımız da yok. Özellikle 83 milyon vatandaşımızla birlikte, beraber olarak mücadeleyi devam ettirmekten yanayım. Başarı da 83 milyon vatandaşımızın olmuş olacak.”

Bakan Koca, muhalefetin TBMM Genel Kurulu’nu, Kovid-19’la mücadele ile ilgili bilgilendirme talebi hatırlatıldığında “İstenirse her zaman, her yere gelirim” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz hafta sonu Merhum Muhammed Emin Saraç’ın cenazesinde sosyal mesafe kurallarına uyulmadığına ilişkin yapılan eleştirileri değerlendiren Koca, sözlerine şöyle devam etti:

“Özellikle pandemide, salgının nasıl seyrettiğini ve bulaşın nasıl olduğunu hepimiz biliyoruz. Kalabalık ortamlarda ve kapalı ortamlarda bu bulaşın daha da fazla olduğunu biliyoruz ve hep bunu bugüne kadar ifade etmeye çalıştık. Ben cenazede o tarz mesafenin ortadan kalkabileceği bir görüntünün olabileceğini öngörmedim. Öngörmem gerekiyor muydu? Evet, gerekiyordu. Bu benim kusurum. Vatandaşımızdan bu anlamda özür diliyorum. 83 milyon olarak herkes eşit fedakârlık göstererek pandemi döneminde mücadeleye katkı sağlamalı yani kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durmaya gayret göstermeliyiz.”