Et Yiyen Örümcekle İlgili Önemli Açıklama

Son günlerde gündemde çokça dolaşan et yiyem örümcek haberleri üzerine Prof. Dr. Selim Kurtoğlu bir açıklama yaptı. Kuroğlu yaptığı açıklamada bu haberlerin paniğe neden olmaması gerektiğini ve Türkiye'de et yiyen zehirli örümcek türü olmadığını söyledi.

Et Yiyen Örümcekle İlgili Önemli Açıklama

Hakkari sınırı bölgelerinde ve Konya'nın Ereğli İlçesi civarında görüldüğü belirtilen ve halk arasında et yiyen örümcek olarak adlandırılan sarıkız cinsi örümcek ile ilgili  Prof. Dr. Kurtoğlu bir bilgilendirme açıklamasında bulundu. Kurtoğlu, Türkiye’de et yiyen ve zehirleyen türden herhangi bir örümcek türünün olmadığını söyleyerek vatandaşları rahatlattı. 

Kurtoğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Et yiyen demek, örümceğin vücutta soktuğu bölgede cildi ve kasları eriten bir toksine sahip olması anlamına geliyor. Güney Amerika’da daha belirgin olmak üzere, Türkiye’de kesinlikle et yiyen örümcek yok, bu bilgi tamamen yanlış. Ayrıca Türkiye’de Tarantula dediğimiz örümcek türü de yok. Türkiye’de olanlar genellikle ‘sarıkız’ dediğimiz örümcekler. Halk arasında ‘büyü’ de deniyor, hatta bunu akrep zannediyorlar” ifadelerini kullandı.

Konut yapımının son dönemlerde arazilerde ve ormanlık alanlarda yapılması ile birlikte örümcek ile diğer haşereler ve hayvanlar, yaşam alanlarında daha sık görülmeye başlandı. Haşerelerle mücadelede örümceklerin önemli rol oynadığını dile getirerek açıklamasını sürdüren Kurtoğlu şu Vdcasino ifadeleri kullandı:

“Örümcek, ağlarıyla sinekleri ve yabancı böcekleri yakalayarak şu anda milyarlarca para ödediğimiz böcek ve haşarat ilaçlarının yerine geçmektedir. Son yıllarda çok konuşulan; haşerelerle kimyasal mücadele yerine biyolojik mücadele verilmesi hususunda örümcek çok faydalı bir hayvandır.”

Vatandaşlar ise son dönemlerde bu tür örümceklerin görüldüğü iddiaları üzerine tedirgin oldu. Özellikle çocukları için paniğe kapılanlar ve çocuklarını bu nedenle fazla dışarı çıkarmayan vatandaşları sevindiren açıklamayı da yapan Kurtoğlu, Türkiye'deki örümceklerin ısırıklarının zehirli olmadığını ve çocuklar dahil kimseye zarar vermeyeceğini söyledi. Kurtoğlu açıklamasını şu şekilde tamamladı:

“Örümcek sokması ve örümceğin çocuklar için bazı yan etkileri olabilir. Çocuğun alerjik bir bünyesi varsa tüylerinden dolayı dokunduğu yerlerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Eğer toksinini çocuğa bulaştırmışsa o zaman da karın ağrısı, tansiyon yükselmesi, huzursuzluk, uyuyamama gibi durumlar, bazen de kızıl benzeri döküntüler görülebilir. Erişkinlerde ise bu örümcek türlerinde zehirlenme görülmez, korkulacak bir durum yoktur”

Kamubulteni.com  | Ankara