Edip Akbayram'dan Alevi Açıklaması

Usta Sanatçı Hürriyet Gazetesi' nden Cengiz Semercioğlu' na kendisi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Edip Akbayram'dan Alevi Açıklaması

Usta sanatçı Edip Akbayram açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamada Akbayram, Alevi olmadığını ancak Alevi inancına ait felsefeleri benimsediğini anlattı.

Usta Sanatçı Edip Akbayram, bir basın mensubu ile sohbet nitelğinde röportaj yaptı. Röportajında Alevi kültürüne yakın olması ile ilgili bir soru yönlendirilen Akbayram, bu soruya "Ben Alevi değilim." diyerek açıklamada bulundu.

Hürriyet Gazetesi' nden Cengiz Semercioğlu' na konuşan ve kendisi hakkında merak edilen konulara açıklık getiren Edip Akbayram, hayat felsefesinin "Benim kabem insandır." olduğunu şu ifadelerle anlattı:

"Ben Alevi değilim, defterimde Sünni yazıyor. Lisede müziğe başladığım zaman güzel bir cümle gördüm; "Eline, beline, diline sahip ol” diye... "Bu kim” dedim. "Bu Alevilerin felsefesi” dediler. Betebet Bu cümleyi açtığınız zaman, çok güzel bir insan profili çıkıyor. Sonra başka güzel bir cümle daha buldum, "Benim kabem insandır” diye... Ben 80 milyona şarkı söylüyorum, sen 80 milyona yazıyorsun."

BEN İNSANA İBADET EDİYORUM

İnsana ibadet ettiğini söyleyerek açıklamasını devam ettiren Edip Akbayram, şu sözlerle konuşmasını sonlandırdı:

"O zaman ben şarkı söylüyorsam, herkesin inancına saygılı olmak zorundayım. Demokrasinin kuralı budur. Ben ibadet ediyorsam, insana ibadet ediyorum. Benim kabem insandır... Aslında bu felsefeyi tüm insanlar içinde hissetse ötekileştirme olmaz. Bireysel ve sanatsal kavga olmaz."

Gündem haberlerinden, son dakika haberlerinden, kamu haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için kamubulteni.com 'u takipte kalın.

Kamubulteni.com  | Ankara