Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni İdlip Planını Açıkladı

Son dakika haberi: Cumhurhbaşkanı Erdoğan İdlip ile ilgili açıklamada bulundu. İşte yeni İdlip planı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni İdlip Planını Açıkladı

Son dakika : Erdoğan İdlip planını açıklıyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan son dakika açıklamaları geldi. İşte o açıklama.

Sözlerimin hemen başında, Van'da meydana gelen çığ felaketinde vefat eden 41 kardeşimize Allah'tan rahmet, yaralanan 84 kardeşimize geçmiş olsun dileklerimi bir kez daha ifade etmek istiyorum. İstanbul'daki uçak kazasında hayatını kaybeden 3 vatandaşımıza da Allah'tan rahmet, yaralanan 180 vatandaşımıza geçmiş olsun dileklerimi tekrarlıyorum.

Geçen haftaki grup toplantımızda Elazığ ve Malatya depremlerinden etkilenenler için bir yardım kampanyası başlattığımızı söylemiştik. Şu ana kadar bu kampanya hesabında yaklaşık 1 milyon lira toplandı. Kampanyamızı, il-ilçe-belde teşkilatlarımızı, belediye başkanlarımızı, belediye ve il genel meclis üyelerimizi, tüm üyelerimizi kapsayacak şekilde genişletiyoruz. Ziraat Katılım Kızılay Şubesinde AK Parti adına açılan yardım hesap numaramız ekranda gözükmektedir. Ayrıca bu hesap numarası, tüm milletvekillerimize ve teşkilatlarımıza mesajla da gönderilmiştir. Teşkilat mensuplarımızı ve tüm vatandaşlarımızı bu hesaba katkıda bulunmaya davet ediyorum. Her zaman olduğu gibi, bu sıkıntılı dönemde milletimizin yanında olmak, bizim en büyük görevimizdir.

Önceki gün rejim güçlerinin ateşi sonucu İdlib'te şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa niyaz ediyorum. Bu son saldırıyla, bugüne kadar İdlib'te verdiğimiz şehit sayısı 14'ü, yaralı sayısı 45'i buldu. Ülkemizin kontrolü altında tuttuğu yerlerdeki huzur ortamından rahatsız olan terör örgütleri, sürekli insanlık dışı eylemleriyle kana susamışlıklarını gösteriyor. Sadece iki gün önce Afrin'de meydana gelen bombalı araç saldırısında, aralarında çocukların da olduğu tamamı sivil 8 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı. Benzer tacizler diğer harekat bölgelerimizdeki sivillere de yöneltiliyor. İdlib'te rejim ve onlarla birlikte hareket eden Rus güçleri ile İran destekli militanlar sürekli sivil halka saldırıyor, katliam yapıyor, kan döküyorlar.

"Türkiye bu duruma seyirci kalmayacaktır"

Söze gelince insan haklarını, çocukları, kadınları, sivil hassasiyetini ağızlarından düşürmeyenler, tüm bu saldırılar karşısında derin bir sessizliğe gömülmüş durumdadır. İdlib'le ilgili kimi endişe ifadelerinin de, insan hayatına ve onuruna olan saygıdan değil, başka saiklerden kaynaklandığını çok iyi biliyoruz. Herkes gözünü kapatsa, sırtını dönse, vicdanını dondursa da, Türkiye bu duruma seyirci kalmayacaktır.

İdlib'te, rejim ve Ruslar ile yine rejimle birlikte hareket eden güçlerin çoğu saldırılarının, teröristleri değil, doğrudan sivil halkı hedef aldığı gerçeğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum. Amaç, kolayca işgal etmek için bölge halkını ülkemiz sınırlarına doğru hareketlenmeye zorlayarak sahayı tamamen boşaltmaktır

"Türkiye İdlip 'te olana seyirci kalmayacak. İdlip'te çoğu saldırıların doğrudan sivil halkı hedef aldığının altını çizmek istiyorum. Amaç bölgeyi kolayca işgal etmek için sivilleri Türkyie sınırına göndermektir.

Rejim Türkiye 'yi hedef aldı. Madem durum bu. Lafa bakmayacağı.

Şubat ayı sonuna kadar rejimi soçi mütabakatı sınırlarına çıkaracağız. 

Hiçbir oyalamaya tereddüde imkan vermeden mücadele edeceğiz. 

Toplantı sonuçlarını beklemeden hemen şimdi yapmamız gerekeni yapacağız.

Suriyeli kardeşlerimiz harekete geçti. Rejim hava araçları rahat hareket edemeyecek.

Karadaki rejim güçlerini de Adana ve Soç.i mutabakatı dışına kadar kovalayacağız. 

Bölgedeki askerlerimize bir zarar gelmesi durumunda Soçi yi hiçe sayarak her yerde rejim güçlerini vuracağımızı buradan ilan ediyorum."