Çin'den Ürün Alanların Merak Ettiği Soru. Koronavirüsü Kargo Yoluyla Bulaşabilir Mi?

Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği Başkanı Aslan Kut, Koronavirüse ilişkin sosyal medyada yayılan paylaşımlara dikkat çekerek, virüsün insandan insana bulaştığı, kargo yoluyla bulaştığına ilişkin herhangi bir verinin ortada olmadığını söyledi.

Çin'den Ürün Alanların Merak Ettiği Soru. Koronavirüsü Kargo Yoluyla Bulaşabilir Mi?

Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği (KARİD) Başkanı Aslan Kut, Koronavirüsü ile ilgili kargo endişelerine dikkat çekerek, "Coronavirüs, son zamanlarda herkesi endişelendiren, çeşitli önlemler almaya iten bir virüs. Özellikle internette ve sosyal medyada kaynağı belli olmayan ve gerçekçilikten uzak pek çok bilgi dolaşıyor ve bu da kirlilik yaratıyor. Bu asılsız bilgilerden biri de, virüsün dünyanın dört bir yanını dolaşan kargolar aracılığı ile de yayıldığı iddiası. Bu konuda derneğimize pek çok telefon geliyor." dedi.

Kargo teslimatlarıyla ilgili henüz bir değişiklik olmadığını söyleyen Kut, ilgili düzenlemenin yapılması halinde ivedilikle buna göre hareket edileceğini bildirerek, "Kargo teslimatlarıyla ilgili henüz tarafımıza tebliğ edilmiş bir değişiklik mevcut değil. Yetkili mercilerden herhangi bir bildirim olursa teslimatlarla ilgili ivedilikle gerekli değişiklikler yapılacaktır. Türkiye'ye Çin'den gelen ve/veya Türkiye'den Çin'e gönderilen postalar için gümrük mevzuatımızın gerektirdiği tedbirler devam etmektedir.Bu konuda daha detaylı bilgi ihtiyacı olan vatandaşlarımızın yetkili mercilerin yayınlarını takip etmelerini ve asılsız bilgilerle değil, yetkililerin sözlerine itimat etmelerini önemle rica ederiz." dedi.