Canan Karatay: Yemekten Sonra Çay İçmeyin, Çaya Şeker Yerine Tereyağı Ekleyin

Canan Karatay, bugün yaptığı açıklamada, yemeklerden sonra çay içilmemesi gerektiğini söyledi ve şekerin zararlı olduğunu, çaya şeker yerine tereyağı atılması gerektiğini söyledi.

Canan Karatay: Yemekten Sonra Çay İçmeyin, Çaya Şeker Yerine Tereyağı Ekleyin

Canan Karatay : Yemekten sonra çay içmeyin.

TGRT Haber  'de, Ekrem Açıkel'in sunumu ile ekranlara gelen  Gündem Özel adlı televizyon programına konuk olan Prof. Dr. Canan Karatay sağlıklı beslenme üzerine önemli açıklamalarda ve tavsiyelerde bulundu.

EN SAĞLIKLI MEYVE ZEYTİN

Vatandaşlara, kahvaltıların vazgeçilmezi olan zeytini bol bol tüketmek gerektiğini anlatan Karatay zeytinin en sağlıklı meyve olduğunu söyledi.

ÇAYA ŞEKER YERİNE TEREYAĞI

Şeker bağımlılığı meselesine de dikkatleri çeken  Karatay şekerin vücudumuz için adeta bir zehir olduğunu söyleyerek, gün içinde sık sık tükettiğimiz çaya da şeker yerine tereyağı eklenerek içilmesini tavsiye etti. Şekerin kanseri beslediğinin altını çizen Karatay, şeker kullanımına bağlı olarak yıllar içinde hastalıkların arttığını ifade etti.

Karatay, seveni kadar sevmeyenin de çok olduğu kelle paça, işkembe, kokoreç gibi yemeklerinde çok faydalı olduğunu söyledi.

Enerji içeceklerinin tüketimine de dikkat çeken Karatay, enerji içekleri kanser sebebidir, kalp krizi sebebidir dedi.

YEMEKTEN SONRA ÇAY İÇİLMEZ

Demir emilimini azaltması ile bilindiği gerekçesiyle Karatay, yemeklerden hemen sonra çay içilmemesi gerektiğini söyledi. Karatay yemekten sonra mahden suyu içmenin bir zararı olmadığını da söyledi.

Bozulan ağız tadı için kaya tuzu gargarası yapılmasını tavsiye eden Karatay, kaya tuzunun şeker yeme isteğini azalttığını aktardı.

Hazır şuruplu, kremalı kahveler konusunda ise Karatay, 'En sağlıklı kahve sade Tük kahvesidir' dedi.

Bütçeye uygun sağlıklı beslenme için Karatay, günde 10 yumurta yenilmesini söyledi.

Sağlıklı bir yaşam için atılacak ilk adım için ise Karatay; bol tuzlu su içilmesini tuzun ise kristal kaya tuzu olmasını söylerek 'tuz olmadan hayat olmaz' dedi

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA