Bir İlimizde Kuduz Paniği İki Mahalle Karantinada İlk Bulgular Pozitif

Geçtiğimiz günlerde Bitlis’te meydana gelen ve bir çocuğun ölümüne neden olan kuduz, bu seferde Adıyaman’da görüldü. İki mahalle karantinaya alınırken ölen bir kedide kuduz hastalığı tespit edildi.

Bir İlimizde Kuduz Paniği İki Mahalle Karantinada İlk Bulgular Pozitif

Kuduz paniği yeniden ortaya çıktı. Bitlis’te 11 yaşındaki bir çocuğun kuduz bir köpek tarafından ısırılması ve daha sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmesiyle gündeme gelen kuduz, bu sefer Adıyaman’da ortaya çıktı.

Kedinin Testi Pozitif

Adıyaman Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, kuduz nedeniyle iki mahallenin karantinaya alındığını duyurdu. Konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, "10.11.2022 tarihinde Adıyaman Belediyesi Veteriner işleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Sümerevler Mahallesinden alınan kedide; veteriner hekimimizin ön muayenesi neticesinde ilgili kediye “kuduz şüpheli” protokolü uygulanmış ve Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından gerekli tedbir çalışmaları ilk andan itibaren uygulanmıştır. 11.11.2022 tarihinde ölen kedi aynı gün İl Tarım Orman Müdürlüğüne teslim etmiştir. İl Tarım Orman Müdürlüğü’de ilgili hayvana Kuduz Hastalığı protokolünü uygulayarak 11.11.2022 tarihinde Adana Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne Veteriner Hekim refakatinde teslim edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde hayvanda kuduz hastalığı tespit edilmiştir” denildi.

Adıyaman İli Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu tarafından Bahçecik Mahallesi ve Sümerevler Mahallesinde “kuduz şüpheli vakaa” nedeniyle karantina uygulanması kararı alınmıştır. Bu çerçevede ilgili alanlarda sahipsiz sokak hayvanlarına belediye ekipleri tarafından koruyucu kuduz aşısı uygulaması ve işaretleme yapılacak olup, sahipli kedi ve köpeklere ise Tarım Ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince koruyucu kuduz aşısı uygulaması yapılacaktır.

Kuduz Şüphesinde Ne Yapılmalı

Her hangi bir sahipsiz sokak hayvanı tarafından ısırılma, tırmalanma gibi bir durum söz konusu olduğunda bölge bol sabunlu ve tazyikli su ile yıkanmalı.

Vakit kaybetmeden en yakın sağlık birimine müracaatta bulunulmalı, doktorunuzun tavsiyesine göre aşı olunmalı.

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  /