Bakanlık Bu İlacı Sakın Kullanmayın Dedi

Sağlık Bakanlığı'nden kritik bir son dakika açıklaması geldi. Tüm vatandaşları ilgilendiren açıklamada, "Meksika biber hapı” adı ile bilinen ürünün Bakanlık onaylı, izinli bir ürün olmadığı ve kullanılmaması gerektiğine yer verildi.

Bakanlık Bu İlacı Sakın Kullanmayın Dedi

Bakanlık tarafından konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada söz konusu ilaç ile ilgili, "İlaç olmadığı halde ilaç izlenimi verilerek reklam ve tanıtımları yapılan bu ve benzeri ürünlere vatandaşlarımızın kesinlikle itibar etmemesi ve satın almaması büyük önem arz etmektedir" ifadelerine yer verildi.

Haber gündeminde hastalara ciddi zararlar veren ve hatta ölüme kadar götüren “Meksika biber hapı” adlı ürünün internet üzerinden satışının hala devam ettiği şeklinde haberlerin yer alması üzerine Bakanlık bir açıklama yapma gereği duydu. Meksika biber hapı adı ile bilinen ve internet üzerinden daha önceden satışı yapılan, Bakanlık tarafından onaylanmayan bu ürünün Sağlık Bakanlığı tarafından satışının durdurulduğuna yer verildi. Ancak bazı siteler satışa hala devam ediyor.

Bu iddialar sonrası vatandaşları bilgilendirmek için bakanlıktan Redwin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kilo vermeyi sağladığı yönünde etkileri olduğu belirtilerek internet siteleri ve sosyal medya platformlarında zayıflama ilacı adı altında satışı yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz, 2016 yılından bu yana toplamda 423 internet sitesini biber hapı, Pepper Time gibi isimlerle de anılabilen Meksika biber hapı nedeniyle Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne bildirmiştir. Öte yandan, internet sitelerinde yapılan son incelemelerde bahsi geçen ürünlerin üzerinde ve açıklama kısımlarında ilaç etkin maddesi olan 'sibutramin' ibaresine rastlanılmamıştır. Bununla birlikte, bahsi geçen ürünlerin analizinin yapılması için sipariş verilecek ve analiz sonuçlarında etkin madde tespit edilmesi durumunda gerekli adli ve idari işlemler başlatılacaktır. Tarafımızca yürütülen mücadelenin yanında, ilaç olmadığı halde ilaç izlenimi verilerek reklam ve tanıtımları yapılan bu ve benzeri ürünlere vatandaşlarımızın kesinlikle itibar etmemesi ve satın almaması büyük önem arz etmektedir."

Kamubulteni.com | Ankara