Bakan Soylu'dan Önemli Sözler: Eğer Bir Tane Bile Alırsanız..

Narkotim Temel Eğitim Sertifika Törenine katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Yani tıpkı iki şeritli bir yolun ileride tek şeride düşmesi gibi bu iki suç sahası, yani terör ve uyuşturucu, giderek yakınlaşıyor ve birleşiyor." ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu'dan Önemli Sözler: Eğer Bir Tane Bile Alırsanız..

Bakan Soylu'dan çok önemli sigara ve uyuşturucu açıklaması.

Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Narkotim Temel Eğitim Sertifika Töreni'ne katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ülkemizin en önemli sorunlarının"terör", "uyuşturucu", "asayiş ve trafik" olduğunu söyledi.

Bakan Soylu, trafiğin kendi sorunları olduğunu söyleyerek, "Ama terör ve uyuşturucu, küresel ve birbirini besleyen meselelerdir. Uyuşturucu terörü finanse ediyor, terör de uyuşturucuya kanal açıyor, kullanıyor, dağıtımını gerçekleştiriyor. Uyuşturucu meselesinde organize suç örgütleri, artık doğrudan terör örgütleriyle ilişki kuruyor. Hatta bazen şirket birleşmeleri gibi terör örgütlerinin çatısı altında faaliyetlerini sürdürüyor. Yani tıpkı iki şeritli bir yolun ileride tek şeride düşmesi gibi bu iki suç sahası, yani terör ve uyuşturucu, giderek yakınlaşıyor ve birleşiyor." ifadelerini kullandı.

Ülkemizin coğrafi konumu itibariyle uyuşturucu ticaretinin merkezi halinde olduğunu söyleyerek açıklamasını sürdüren Bakan Soylu, "Özellikle uzun yıllardır ülkemizde faaliyet gösteren PKK'nın uyuşturucu ticaretinden elde ettiği yıllık gelirin 1,5 milyar dolar olarak tahmin edildiğini çeşitli vesilelerle ifade etmiştim. Sadece uyuşturucu ticaretini düşünmeyin, aynı zamanda ülkemize giren kaçak sigaraların da PKK'nın elinden geçtiğini en önemli veri olarak elimizde tutmak durumundayız. Türkiye'den alınan kaçak bir dal sigara direkt Deneme Bonusu terör örgütlerinin finansmanına ve onların değirmenine ciddi bir şekilde katkı sağlamaktadır. Doğumuzda Afganistan var ki dünyanın afyon tarlası... Yıllık 9000 bin ton afyon üretiyor, bunun yarısı eroine dönüştürülebiliyor ve Afganistan'da sadece 425 tonu eroine dönüşüyor. Geri kalanı dışarıya gidiyor. Türkiye bu afyon ve eroinin Avrupa'ya sevk güzergahının tam ortasında ve bunun ciddi bir kısmı, Türkiye'de kalmaktadır." dedi.

SADECE KARADA KOVALAMIYORUZ

Düzensiz göçlerde uyuşturucunun çokça kullanıldığını söyleyerek açıklamasını sürdüren Bakan Soylu "Bu tablo, bize bir kontrol sahası daha üretiyor, o da deniz... Uyuşturucuyu sadece karada kovalamıyoruz. İşin bir de deniz boyutu var. Doğu Akdeniz'de aldığımız tedbirler kapsamında, Sahil Güvenlik Komutanlığımız eliyle uyuşturucu kaçakçılığına müdahale edebilmek için halihazırda bin 100 personel, 21 gemi/bot, 3 helikopter/uçak, 2 mobil radar ve 1 insanlı keşif uçağı kullanılmaktadır." dedi.

Bakan Soylu açıklamasında gençlere de uyarı yaptı ve sigara ile uyuşturucuya verilen her kuruşun bölücü hain terör örgütlere gittiğini söyledi.

Kamubulteni.com  | Ankara