Askerlik Bu Hafta 6 Aya Düşecek mi? Üzen Son Dakika Gelişmesi

Yeni askerlik sistemi ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. TBMM 'de haftanın iki günü geçti ama kanun teklifi hala gündeme gelmedi.

Askerlik Bu Hafta 6 Aya Düşecek mi? Üzen Son Dakika Gelişmesi

Yeni askerlik önceki gün TBMM gündemine gelmedi.

Milyonlarca gencin büyük bir heyecanla beklediği yeni askerlik sistemi için üzen haber. Bu hafta Pazartesi günü TBMM gündemine gelmesi beklenen yeni askerlik meselesi hala gündeme gelmedi. Pazartesi ve Salı günlerinde Genel Kurul toplandı ama yeni askerlik meselesi gündeme gelmedi. 

MUHALEFET İLE HÜKÜMET ARASINDA SÜRPRİZ GÖRÜŞME

Köprü geçiş cezalarına affi da içeren torba kanun teklifi ile askerlik süresini 6 aya indirip halen kışlada bulunan 6 aylık askerlere terhis imkanı tanıyacak olan Askeralma Kanunu Teklifi dün AK Parti'nin grup önerisiyle Genel Kurul gündeminin ön sırasına çekildi. Öneri görüşülmeden önce Meclis'te, AK Parti ile muhalefet grup başkanvekilleri arasında sürpriz bir görüşme gerçekleşti.

GÜVENLİK SORUNU VE BAYRAMDAKİ TRAFİK YOĞUNLUĞU

Milliyet 'ten Şebnem Hoşgör' ün kaleme aldığı yazısında söz konusu kanun teklif ile ilgili, İYİ Parti bir görüş bildirdi. Buna göre askerlik bir anda 6 aya düşecek ve şu anda askerde olan yaklaşık 130 bin asker  terhis olacak. İYİ Parti, bunun güvenlik zaafiyeti yaratabileceğine dikkatleri çekti.  MHP ise 130 bin askerin bayramdan önce bir anda terhis edilmesinin bayram tatilinde artacak trafik yoğunluğunu daha da artıracağına dikkat çekti.

CHP O MADDEYİ TEKLİFTEN ÇIKARIN DEDİ

CHP, Cumhurbaşkanı'na verilen "gerekli görülen sahalarda özel görevlendirilen gönüllüleri askerlikten muaf tutma yetkisinin" metinden çıkarılmasını istedi.

BAYRAMDAN ÖNCE MECLİSTEN GEÇMEYEBİLİR

CHP, MHP ve İYİ Parti'nin endişelerini dile getirmesi teklifin bayram tatili öncesi Meclis'ten geçirilmesini sıkıntıya soktu.

AK Parti'nin bugün muhalefetle yeniden temas kurması bekleniyor. "Askerlik düzenlemesi bayram tatili sonrasına mı kalıyor" sorusuna yanıt veren AK Parti kurmayları, "Biz iki yasa teklifini cuma itibariyle yasalaştırmak arzusundayız. Yetişirse askerlik de çıkar" dedi.

Yeni Askerlik Sistemi Görüşmeleri için Tarih Verdi!

AK Parti Osmaniye Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu üyesi İsmail Kaya, tüm partilerin mütabakatı ve AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı'nın oluruyla görüşmeleri bayramdan sonraya ertelenen Yeni askerlik sistemini beraberinde getiren 'Askeralma Kanunu' düzenlemesiyle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Bayramdan sonra görüşmelerin başlayacağını söyleyen İsmail Kaya, tarihi 11 Haziran olarak açıkladı. Kaya, "Milli Savunma Komisyonu Özel Sözcüsü olarak, kamuoyuna ve çok değerli genç kardeşlerime, Yeni Askeralma Kanunu Teklifinin ilk aşamasından bu yana en doğru bilgileri aktarmaya çalıştım. Hedefimiz bayram öncesi bu Kanun Teklifini yasalaştırmaktı... Yasa teklifi Meclis Başkanlığına sunulduğu andan itibaren, BAYRAM öncesine yetiştirebilmek için, komisyona havale edilmesini 48 saat beklenmemek adına Danışma Kurulu kararı alındı ve Komisyon aynı gün 21:30 toplandı. Sahura kadar yapılan görüşmeler neticesinde, kanun teklifi Milli Savunma Komisyonumuzda o gece kabul edilerek, Meclis genel kuruluna havale edildi.

Çok istememize rağmen meclis çalışma programı içerisinde Yeni Askerlik Yasasının Bayrama yetişmediği için çok üzgünüz... 1927 yılından bu yana yapılan en kapsamlı değişikliği içerdiğinden ve Askerlik Sistemininde meydana gelecek köklü reform nedeni ile böylesine önemli bir kanun teklifinin, Mecliste Grubu bulunan tüm partilerin mutabakatı ile geçmesi tarafımızca arzu edilmektedir. ‪Bayramdan sonraki Meclis’in ilk çalışma günü olan 11 Haziran 2019 da, Meclisteki tüm partilerin mutabakatı ile Askeralma Kanunu Teklifini görüşmeye başlayacağız.." dedi.

KADEMELİ TERHİS GÜNDEME GELEBİLİR

AK Parti içinde, teklifte öngörülen 6 aylık askerlik süresinin uzatılabileceği ya da kademeli terhisin gündeme getirilebileceği değerlendiriliyor.

Yeni askerlik bekleyen diğer adaylarla bilgi alış verişi için TIKLA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
31 Yorum