65 Yaş Üstü ve 20 Yaş Altı Sokağa Çıkma Yasağı İçin Son Dakika Açıklaması

Son dakika haberi: 65 yaş üstü vatandaşlar ile 20 yaş altı gençlerin sokağa çıkma yasağında esnetilme yapılması konusunda Cumhurbaşkanı Sözcüsü 'nden açıklama geldi.

65 Yaş Üstü ve 20 Yaş Altı Sokağa Çıkma Yasağı İçin Son Dakika Açıklaması

Son dakika: 20 yaş altı ve 5 yaş üstü sokağa çıkma yasağı açıklaması.

24 TV'de Helin Aslan'ın konuğu ola Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Normalleşme sürecine dair çalışmaların devam ettiğini belirten Kalın, 20 yaş altı ile 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağının esnetilmesi meselesine değindi ve tarih verdi. 

NORMALLEŞME İÇİN ÇALIŞMALAR

Hayatın normale dönmesi için çalışmaları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Furat Oktay 'ın yaptığını söyleyen Kalın, şunları söyledi:

"Biraz önce de Cumhurbaşkanımızla beraberdik. Fuat Oktay Bey, çalışmanın son halini vermek üzere olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanımız da pazartesi günü Kabine Toplantısı'nda bununla ilgili son değerlendirmeleri yapacaklar. Uygun görülmesi halinde bu takvimin belli bölümleri açıklanabilir. Şimdiden bir şey söylemek istemiyorum. Çünkü bu bütün bakanlıklarımız ve sektörler arasında tam bir eş güdüm ve koordinasyonla yapılması gereken bir şey. Bu işin kurumlararası koordinasyon ayağı ama en az bunun kadar en önemli bir diğer konu da Bilim Kurulu'nun bu konudaki görüş ve kanaati. Çünkü burada önceliğimiz insanımızın sağlığı. Salgının durdurulması, yayılmanın önlenmesi. Bir kademeli olarak esnetme dönemine yani normalleşme sürecine geçtiğinde, ikinci br dalganın gelmemesi için de gerekli tedbirleri alamak zorundayız. Bunun için Bilim Kurulu'nun görüşü son derece önemli. Yönlendirici değerlendirmeler, kanaatler oradan gelecek ama nihai olarak tabii ki siyasi idare oturacak, bununla ilgili bir karar verecek. Önümüzdeki Kabine Toplantısı'nda bu eğer bir karara bağlanırsa Cumhurbaşkanımız pazartesi günü millete sesleniş konuşmasında açıklayabilir."

20 YAŞ ALTI VE 65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

65 yaş üstü vatandaşlar ile 20 yaş altı gençlerin sokağa çıkma yasağında esnetilme olacak mı sorusuna Kalın şu şekilde cevap verdi:

"65 yaş ve üstü bütün büyüklerimiz yaklaşık 45 gündür evden çıkmadılar. Sağ olsunlar, bu kurala riayet ederek çok tarihi bir görevi de yerine getirdiler, hem kendi hayatlarını korudular hem salgının yayılmasını önlediler. Ülkemizde yaklaşık 7 milyon kadar 65 yaş ve üstü vatandaşımız var. Bu şikayetleri biz de alıyoruz. Cumhurbaşkanımız da bunları dinliyor. Cumhurbaşkanımızın şöyle bir talimatı oldu. 'Bilim Kurulu'nun bu konudaki değerlendirmesini aldıktan sonra pazartesi günü Kabine Toplantısı'nda bu konuyu değerlendirelim. Bilim Kurulu'nun kanaati çerçevesinde de bu konuda bir karar alalım.' dedi. Pazartesi günü Cumhurbaşkanımızın bu konuda da bazı güzel haberleri olabilir."

"Bilim Kurulu'nun da kanaati öncelikli olarak 65 yaş ve üstü grubunun belli gün ve saatlerde dışarıya çıkmasının sağlanması şeklinde."

Pazartesi günü 65 yaş üstü vatandaşlar için açıklama gelecek. 20 yaş altı gençlerin sokağa çıkma yasağının esnetilmesi için henüz bir çalışma yok.

Açıklama geldiğinde bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN