600 TL Maaş Verilecek-İşte Yeni Askerlik Sistemi

Son dakika haberi: Yeni askerlik sisteminin detayları belli oldu. Buna göre askere giden gence 600 TL maaş verilecek. İşte tüm detaylar.

600 TL Maaş Verilecek-İşte Yeni Askerlik Sistemi

Sabah Gazetesi 'nden Okan Müderrisoğlu, bugün kaleme aldığı yazısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gittiği Moskova ziyaretinde, yeni askerlik sistemine ilişkin en yetkili isimlerle görüştüğünü kamuoyuna duyurdu.

Müderrisoğlu 'nun bugün son dakika olarak aktardığı bilgilere göre yeni askerlik sisteminin ayrıntıları şu şekilde olacak.

"Bence en dikkate değer yaklaşımlarından biri, er ve erbaşların askerlik hizmeti boyunca "sigortalanması" olacak.

Askerliğini yükümlü olarak yerine getirenlere 600 liraya kadar maaş verilecek.

Gençler askerde iken ailesine destek sağlanacak.

Askerlik bitiminde ise işe giriş aşamasında değerlendirmeye esas puanlarına ilave yapılacak.

Bedelli askerlik ise adı üstünde, askerlik çağında olup da ihtiyaç fazlası durumunda kalanlara, günün şartlarına göre katlanacakları bir maliyetle alternatif olarak teklif edilecek.

Klasik yükümlüler yani bildiğimiz tarzda askerlik görevini ifa edenler için cazip bir paket oluşturulacak. Böylece, "Her Türk asker doğar ama kaçar!" biçiminde, neredeyse alay konusu haline gelen çarpık tablo da sona erecek. Askerlik, sade, öngörülebilir ve istikrarlı bir modele kavuşturulacak.

Kısa dönem askerlik yapmak için 4 yıllık bir yüksek öğretim programına kaydolunması şartı kaldırılacak. Ülke ekonomisinin nitelikli ara eleman açığını artıran, gençleri sırf askere geç gitme veya silah altında daha az süre kalma adına, herhangi bir üniversiteye kapağı atmaya teşvik eden koşullar değişecek."

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA