33 Yaşındaki Genç , İnat Etti 120 Kilo Verdi

Recep Akyıldırım, bir kız arkadaşının kendisiyle kilosu yüzünden alay etmesi üzerine harekete geçti. Genç adam 200 kilodan 80 kiloya düştü. Obezite cerrahisi yöntemiyle ameliyat olan ve bu ameliyatı olmak isteyen vatandaşlar düzenlenen bir etkinlikte bir araya geldiler.

33 Yaşındaki Genç , İnat Etti 120 Kilo Verdi

HASTALIĞINIZ YOKSA OBEZ OLMANIZ ÇOK MÜMKÜN DEĞİL

Etkinlikte obezite ile iligli önemli açıklamalarda bulunan Genel Cerrahi Uzmanı Doç Dr. Gökhan Çipe, "Vücut kitle indeksi oranı yüzde 30'un üzerinde ise obezite teşhisi konur. Bunun tedavisinde beslenme ve yaşam tarzı değişikliği çok önemli. Tamamiyle sağlıklı besleneceğiz ve günlük hayatımıza mutlaka fiziksel aktiviteyi sokacağız. Sağlıklı beslenmeden kastımız herkesin de bildiği gibi üç beyazı hayatımızdan çıkaracağız. Ve mutlaka günde en az bir saat ya da bunun karşılığı olarak yürüyüş yapıyorsak 10 bin adım kadar fiziksel aktivitemiz olacak. Bunları sağladığımız zaman zaten bir hastalığımız yoksa obez olmamız çok da mümkün değil" şeklinde konuştu.

6 AY SONRA SOSYAL HAYATIMIZ NORMALE DÖNDÜ

Obezite Cerrahisi yöntemiyle 130 kilodan 80 kiloya düşen 58 yaşındaki Mehmet Çerikan isimli vatandaş ise, "Anormal olan bütün değerlerim altı ay gibi bir süre zarfında normale döndü. Hayatta yaptığım en güzel işlerden bir tanesidir bu ameliyatı olmak. Kan değerlerim çok tehlikeli seviyedeydi. Yüksek tansiyon hastasıydım ve böbrek yetmezliği başlayabilirdi. Karaciğerim bir buçuk misli büyümüş, kalbim yağ bağlamıştı. Yürüdüğümde kesiliyordum, merdiven çıkamıyordum. 6 aydan sonra sosyal hayatımız tamamen normale döndü. Canım ne istiyorsa yiyebiliyorum ama ihtiyacım olan kadar. Elbise giyebiliyorum, gidemediğim yerlere artık çekinmeden gidebiliyorum. Ancak ben bu işi sırf sağlığım için yaptım." şeklinde konuştu.

ÖNCEDEN ARKADAŞLARIM KİLOLU OLDUĞUM İÇİN SOHBET ETMEZDİ

33 yaşındaki Recep Akyıldırım ise ameliyat öncesi ve sonrasında yaşadıklarını diğerleriyle paylaştı. Ameliyattan önce 200 kilo olduğunu söyleyen Akyıldırım, "Hayatımda çok güzel değişimler oldu. Önceden dışarı çıkamayan bir insandım. Artık özgür bir hayata kavuştum. Üzerime istediğim şeyi alıp giyebiliyorum. İlk uçak deneyimimde 4 kemer takarak uçtum. Obezite cerrahisi bana tekli koltukta oturmayı öğretti. Önceden arkadaşlarımız kilolu olduğumuz için bizimle çok sohbet etmezlerdi. Onların da bakış açısı değişti.Bir kız arkadaşımın 'aynaya bak, kendine bak, dön bir de bana bak. Sen bana yakışıyor musun? Aynaya bak, sonra da kendine iyi bak' demesi oldu. Daha sonrasında ben de bu ameliyatı olmaya karar verdim." şeklinde konuştu.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA